Druga pod względem głębokości denominacja w historii świata

Rozpoczynana w przyszłym tygodniu wymiana pieniądza w Zimbabwe będzie symbolicznym zakończeniem jednego z dwóch największych przypadków hiperinflacji na świecie.

W przyszłym tygodniu Zimbabwe rozpocznie wymianę starej waluty, która straciła praktycznie zupełnie wartość na skutek hiperinflacji. Stary dolar będzie wymieniany na nowego w stosunku 35 biliardów do jednego po tym jak kraj zrezygnował z jego używania na rzecz walut obcych w 2009 r. Z banknotów zniknie 16 zer, a to oznacza drugą pod względem wysokości przelicznika denominację w światowej historii pieniądza. Pierwszą pozostanie reforma walutowa na Węgrzech z sierpnia 1946 r. (starą walutę pengő wymieniano wtedy na forinta odcinając od nominału 29 zer, w stosunku 400 kwadryliardów do jednego).

- Wymiana starych dolarów zimbabwejskich była zaległa od 2009 r. – przyznał gubernator banku centralnego Zimbabwe John Mangudya.

Zobacz także

CZYTAJ TEŻ O POLSKIEJ HIPERINFLACJI >>

Zimbabwejczycy czas na wymianę starych banknotów będą mieli do września. Waluta wyszła z użytku w 2009 r., kiedy inflacja sięgnęła 500 mld proc. rocznie, co oznacza, że ceny codziennie podwajały się. Aby zapłacić za podstawowe produkty, mieszkańcy kraju musieli nosić torby z plikami banknotów. Największym nominałem był bowiem wydrukowany w 2008 r. banknot 100 bln dolarów (po wymianie trzy takie banknoty będą warte jednego nowego centa).

Początki zimbabwejskiego kryzysu gospodarczego sięgają roku 2000, kiedy rząd zdecydował o rozparcelowaniu wielkich gospodarstw białych farmerów drobnym czarnym rolnikom. Skutkiem było załamanie eksportu tytoniu i innych towarów, które doprowadziło do trwającej całą dekadę recesji oraz hiperinflacji, zakończonej dopiero dopuszczeniem rozliczeń w walutach zagranicznych.

- Wymiana pieniądza pokazuje nasze zaangażowanie w utrzymanie wielowalutowego systemu pieniężnego – zapewniał gubernator John Mangudya.

Wymiana waluty przy tak wysokim przeliczniku jak zastosowany w Zimbabwe to ewenement w skali świata. Jeszcze wyższy przelicznik zastosowano jedynie po hiperinflacji węgierskiej. Nawet wymiana pieniądza po pierwszej wojnie światowej w Niemczech odbyła się według niższego przeliczenia. Oto lista najgłębszych denominacji w światowej historii pieniądza:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu