Duński rząd obniżył prognozę PKB

opublikowano: 18-12-2018, 18:45

Duński rząd obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na rok bieżący i 2019. Uzasadnia to obawami o negatywne trendy w handlu międzynarodowym i niepewnością związaną z wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej.

Aktualna prognoza zakłada, że dynamika wzrostu PKB w 2018 r. i 2019 wyniesie po 1,7 proc. Wcześniejsza projekcja zakładała rozwój w tempie po 1,8 proc. Jeszcze gorzej ma sytuacja wyglądać w roku 2020, na który to zakłada się rozwój w tempie 1,6 proc. 

W bieżącym roku eksport ma wzrosnąć o jedynie 1,7 proc. podczas gdy sierpniowa analiza wskazywała 2,5-proc. dynamikę. Projekcja na 2019 r. jest nieco bardziej optymistyczna i zakłada 2,6 proc. wzrost, choć i tak została obniżana z 2,8 proc. Rok później eksport ma spowolnić do 2,3 proc.

Słabszy globalny handel dotknie przede wszystkim duński przemysł żeglugowy i ograniczy dostęp eksporterów do kluczowych rynków, ocenia rząd, obniżając szacunki sprzedaży do Szwecji i Niemiec, największych rynków eksportowych dla tego kraju.

Największym ryzykiem związanym z protekcjonizmem handlowym nie jest niższy wzrost krótkoterminowy, ale ciągła utrata korzyści z handlu międzynarodowego – napisał rząd w oświadczeniu.

Dania generuje około połowy swojego potencjału gospodarczego z handlu międzynarodowego, co czyni brexit "szczególnym ryzykiem".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy