Dzień w biznesie, 11 lutego

Przegapiłeś wtorek? Pomagamy to nadrobić.

Wydarzenia dnia

GM zainwestuje 250 mln EUR w Tychach
General Motors zdecydował o ulokowaniu produkcji silników wysokoprężnych nowej generacji o średniej pojemności w fabryce w Tychach, podała firma. Wartość inwestycji w fabrykę działającą na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wyniesie 250 mln euro, a rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2017 r.
Więcej>>

Premier wyłączył prezesa KIO
Rozprawa w postępowaniu odwoławczym przed Krajową Izbą Odwoławczą w sprawie wielomilionowych przetargów na warszawskie śmieci została odroczona. Miała odbyć się we wtorek, a nie doszło do niej z powodu zmian w składzie orzekającym, o co wnioskowały władze Warszawy.
Więcej>>

Resort obrony Izraela anulował sprzedaż dronów Polsce
Dan Harel, dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Obrony wycofał licencje eksportowe do Polski dwóm dużym izraelskim firmom zbrojeniowym: Elbit Systems i Israel Aerospace Industries.
Więcej>>

Kulczyk kupuje kopalnię złota
Fundusz z portfela polskiego miliardera przejął za 110 mln USD jedyną kopalnię złota w Namibii, która rocznie wydobywa go około 70 tys. uncji.
Więcej>>
Giełda
Niedźwiedzie zapanowały nad rynkiem
We wtorek globalni inwestorzy przystąpili do zdecydowanych zakupów akcji. Nowojorski S&P500 zyskał ponad 1 proc., a frankfurcki DAX  ponad 2 proc. Oba indeksy odrobiły już prawie całość poniesionych od początku roku strat. Optymizm w inwestorów tchnęła nowa szefowa Fedu, która w sprawozdaniu przed konisją kongresu zapowiedziała kontynuację wygaszania programów skupu aktywów w związku z oczekiwanym postępowaniem ożywienia gospodarczego. Dobre nastroje dotarły także nad Wisłę, a inwestorzy, jak to zwykle bywa w przyadkach, kiedy impuls do zwyzek pochodzi z zagranicy, skupili się na największych spółkach. WIG20 i mWIG40 zyskały po około 1 proc., a gwiazdą sesji było Orange Polska, którego kurs wyszedł na najwyższy poziom od roku (+2,8 proc.).

„Giełdowa ściąga nie zadziała” (WYKRES DNIA)
Inwestorzy, którzy spodziewają się, że rok 2014 będzie na rynkach przypominał poprzednie 12 miesięcy, mogą się srogo zawieść, uważa zarządzający obligacjami Jeff Gundlach. Jak obrazuje poniższy wykres, w 2013 r. zwyżkom notowań dolara wobec walut wschodzących niemal zawsze towarzyszył wzrost rentowności obligacji USA (oznaczający wyprzedaż tych papierów i oczekiwania na wzrost rynkowych stóp procentowych). Ta korelacja zaczyna się łamać, ponieważ ostatniej wyprzedaży na rynkach wschodzących towarzyszyły wzmożone  zakupy obligacji USA. Co to może oznaczać? Zdaniem Jeffa Gundlacha zbliżanie się momentu zwrotnego na rynkach. Jego zdaniem przykładem zmiany obrazu rynków jest ostatnie lepsze zachowanie obligacji niż akcji.

Korelacja się łamie: notowania dolara wobec walut rynków wschodzących (linia niebieska, skala lewa) na tle rentowności obligacji 10 - letnich USA od początku 2013 r. (linia żółta, skala prawa). Źródło: BusinessInsider.
Więcej>>


Waluty
Złoty nieco mocniejszy
Dobre nastroje inwestorów, związane ze sprawozdaniem Janet Yellen pomogły we wtorek w lekkim wmocnieniu uważanego za walutę ryzykowną złotego. Inwestorzy zareagowali na wypowiedzi prezes Fedu umocnieniem dolara w stosunku do euro, jednak zwyżki były ograniczone, co komentatorzy wiązali z jej zapewnieniem, że zejście bezrobocia poniżej progu 6,5 proc. nie będzie wiązało się z automatycznym pdniesieniem stóp procentowych.


Z rynków

Ziemia znowu daje szansę na zysk
Opinia, jakoby jedną z najbezpieczniejszych lokat kapitału były grunty rolne, znajduje potwierdzenie w ocenach analityków rynku. Dane z ostatnich lat pokazały, że inwestycje w ziemię rolną przynoszą zwrot kapitału w wysokości kilkudziesięciu procent rocznie. W ubiegłym roku Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała najwięcej terenów od 2003 r. Na pytanie, kiedy inwestować grunty rolne, specjaliści odpowiadają — teraz.
Więcej>>

Chiny tańsze nawet od Turcji
Wyceny przedsiębiorstw z wciąż szybko rozwijających się Chin są niższe od wycen spółek z pogrążającej się w kłopotach Turcji, zauważa portal Cnbc.com. To okazja, którą inwestorzy powinni wykorzystać – oceniają specjaliści instytucji finansowych.
Więcej>>

„Przyznaję, pomyliłem się”
Dennis Gartman, guru amerykańskich inwestorów, wycofuje się z prognozy 15 procentowej korekty na rynku akcji.
Więcej>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu