Dzień w biznesie, 24 marca

Przegapiłeś poniedziałek? Pomagamy to nadrobić.

Wydarzenia dnia
Skarb popycha gigantów ku sobie
Włodzimierz Karpiński chce wycisnąć ze skarbowych spółek więcej synergii. Minister tworzy „Program koordynacji projektów strategicznych realizowanych przez spółki kluczowe”.
Więcej>>

„Sankcje doprowadzą Rosję do recesji”
Nałożenie na Rosję sankcji gospodarczych doprowadzi do recesji w gospodarce kraju, prognozuje bank VTB. Nie jest w tym odosobniony.
Więcej>>

Konik zasadzi jabłonie na Ukrainie
Jerzy Konik, biznesmen z Krakowa, który w portfelu miał już kwiaty, truskawki i prezerwatywy, posadzi jabłonie na 500 ha pod Ługańskiem. 10 km od granicy z Rosją.
Więcej>>

Spółki Solorza i Krauzego powiększyły straty
Kontrolowany przez Zygmunta-Solorza Żaka Midas odnotował 206,55 mln zł straty netto w 2013 r. Petrolinvest, którego wiodącym akcjonariuszem jest Ryszard Krauze, zwiększył ujemny wynik do 244,37 mln zł.
Więcej>>Giełda
Górnictwo nie pozwoliło na zwyżki
Ostrzeżenia przed wejściem gospodarki rosyjskiej w recesję oraz słabe odczyty wskaźników koniunktury w przemyśle Chin i USA nie pozwoliły w poniedziałek na zwyżki na światowych parkietach. Dzięki niezłej końcówce WIG ograniczył straty do 0,1 proc., jednak DAX zakończył sesję 1,6 proc. na minusie, a przez większą część handlu za oceanem S&P500 spadał bardziej niż o pół proc. Wśród blue chipów najbardziej tracili przedstawiciele branży górniczej. Papiery LW Bogdanka straciły 2,3 proc., a notowania JSW poszły w dół o 1,6 proc., co dało obu spółkom miejsca wśród największych spadkowiczów. Tymczasem wśród średnich spółek zwracała uwagę 8,5 - procentowa przecena Famuru, producenta maszyn górniczych.

Waluty
Złoty stracił przez gorsze nastroje
Pogorszenie nastrojów na światowych rynkach zaowocowało lekkim osłabieniem złotego. Notowania euro zbliżyły się do pułapu 4,20 zł, a frank odbił się od bariery 3,44 zł. Tymczasem słabe dane z amerykańskiego przemysłu osłabiły dolara. Amerykańska waluta, która jeszcze w czwartek była najmocniejsza do euro od dwóch tygodni, wytracała zyski z ostatnich dni. Ostatecznie euro umocniło się do dolara umiarkowanie, o 0,3 proc.

Koniec bezpiecznych schronień (WYKRES DNIA)
Notowania bezpiecznych lokat zaczęły poruszać się w tym samym kierunku, co notowania aktywów ryzykownych, wynika z obliczeń banku HSBC. To może utrudnić życie inwestorom. Nie licząc „Indeksu Strachu”, w który polscy gracze nie mogą inwestować, ujemną korelację  z aktywami ryzykownymi wykazują jeszcze dolar, frank szwajcarski, jen oraz  funt brytyjski. Zależność ta jest jednak obecnie nieznaczna, a to oznacza, że inwestorom byłoby bardzo trudno zabezpieczyć się z ich pomocą przed pogorszeniem koniunktury. Jeszcze pięć lat temu było aż dziewięć lokat, które miały znaczącą ujemną korelację z aktywami ryzykownymi.

Korelacje wybranych instrumentów z aktywami ryzykownymi w październiku 2013 r. Wynik poniżej 0 oznacza, że ceny danego instrumentu zwykle poruszają się w przeciwnym kierunku do cen aktywów ryzykownych, a więc że jest to bezpieczna lokata. Źródło: HSBC, Bloomberg.
Więcej>>Z rynków
6 spółek narażonych na wschodnie ryzyko
Analitycy DM IDMSA spośród 80 monitorowanych spółek wskazali sześć tych, które mają największą ekspozycję na rynku ukraiński i rosyjski. To Rovese, Decora, LPP, Asbis, Mercor i Getin Holding.
Więcej>>

"Międzynarodowy system walutowy załamie się"
Prognoza dla globalnego system finansowego nie jest dobra, powiedział James Rickards dyrektor zarządzający Tangent Capital i autor bestselerowej książki "Currency Wars". „Międzynarodowy system walutowy w sumie załamał się trzy razy w ciągu ostatnich 100 lat: w 1914 r., 1939 r. i w 1971 r. Próbuję przygotować ludzi do tego” – powiedział w rozmowie z Bloombergiem.
Więcej>>

Wood: Polska bezpieczną przystanią
Mimo ekspozycji na Rosję i Ukrainę, polska gospodarka pokazała, że może byś traktowana jako bezpieczna przystań dzięki stabilnej walucie i perspektywom wysokiego wzrostu gospodarczego – uważają Mateusz Zawada i Carsten Hesse, stratedzy w londyńskim biurze Wood.
Więcej>>

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane