Dzień w biznesie, 25 marca

Przegapiłeś wtorek? Pomagamy to nadrobić.

Wydarzenia dnia
Fiskus zniszczył, niech fiskus zapłaci
Nawet 150 mln zł może zażądać od państwa Marek Isański za doprowadzenie przez skarbówkę do upadku jego firmy leasingowej TFL. Pozew biznesmena ma trafić do Sądu Okręgowego w Warszawie 18 kwietnia.
Więcej>>

Bruegel: UE mogłaby w ciągu roku zrezygnować z rosyjskiego gazu
Europa mogłaby zrezygnować w ciągu roku z rosyjskiego gazu i zastąpić go innymi źródłami. To trudne, ale nie niemożliwe - przekonuje brukselski think-tank Bruegel. Zwraca uwagę, że latem można np. napełniać zbiorniki norweskim surowcem i zużywać go zimą.
Więcej>>

Prokuratura Generalna bije na alarm
Zdaniem śledczych, po zmianach prawnych bohaterowie największych afer gospodarczych mogą pozostać bezkarni.
Więcej>>

PKN Orlen wśród najbardziej etycznych firm świata
Amerykańska firma konsultingowa Ethisphere Institute opublikowała najnowszy ranking „Najbardziej Etycznych Firm”. Znalazła się w niej jedna spółka z Polski. To koncern paliwowy PKN Orlen.
Więcej>>Giełda
Blue chipy ciągną rynek do góry
Wtorkowa sesja przyniosła dalszy ciąg odrabiania strat z marcowego załamania. WIG znalazł się najwyżej od dwóch tygodni, a indeksy w górę ciągnęły notowania dużych spółek. Mimo niekorzystnych prognoz dla rynku surowca firmy doradczej CRU wśród blue chipów najmocniej zyskał KGHM (+3,9 proc.). Powodzeniem cieszyły się spółki budowlane (+2,0 proc.) oraz energetyczne (+1,7 proc.). Z daleka inwestorzy trzymali się jednak od wrażliwej na koniunkturę branży mediowej (-0,1 proc.). Wśród średniaków uwagę zwracało odbicie notowań Famuru, które od początku roku straciły blisko jedną czwartą, a tylko wczoraj zjechały o ponad 8 proc.

„Nie próbuj łapać dołków i górek” (WYKRES DNIA)
Wystarczy zawierać po jednej nieudanej transakcji co dwa lata, by zyski długoterminowego inwestora spadły o ponad połowę, wynika z obliczeń towarzystwa JP Morgan Asset Management.

Średnioroczne stopy zwrotu i wynik inwestycji długoterminowego gracza, gdyby ten utrzymywał zaangażowanie w akcjach cały czas oraz gdyby przegapił określoną liczbę dni o najwyższej stopie zwrotu. Założono, że skład portfela jest taki, jak skład indeksu S&P500. Źródło: JP Morgan Asset Management, BusinessInsider.
Więcej>>

Trakcja z szansą na nowy szczyt (ANALIZA TECHNICZNA)
Trwające od kilku dni zwyżki mają szanse wyciągnąć notowania budowlanej spółki na nowe szczyty hossy, wynika z analizy technicznej wykresu. Notowania odbiły się od dolnego ograniczenia formacji kanału zwyżkującego, w którą wpisywały się trwające od roku zwyżki (1,25 zł). Są szanse na osiągnięcie poziomu 1,72 zł, gdzie znajduje się górne ograniczenie kanału.

Średnioroczne stopy zwrotu i wynik inwestycji długoterminowego gracza, gdyby ten utrzymywał zaangażowanie w akcjach cały czas oraz gdyby przegapił określoną liczbę dni o najwyższej stopie zwrotu. Założono, że skład portfela jest taki, jak skład indeksu S&P500. Źródło: JP Morgan Asset Management, BusinessInsider.
Więcej>>


Waluty
Rubel odrabia straty
Dobre nastroje panujące na światowych rynkach pomogły w lekkim umocnieniu złotego. Po 0,2 – procentowym spadku notowania euro znalazły się najniżej od prawie trzech tygodni. O tym, że kryzys ukraiński powoli dobiega końca, świadczyło to, że inwestorzy odkupywali także rubla (+1,2 proc.). Notowania rosyjskiej waluty znalazły się najwyżej od miesiąca, od początku roku wciąż jednak utrzymują się na 7,9 proc. minusie.


Z rynków
„Polskie akcje zbyt mocno straciły przez Krym”
Polskie akcje mają dobre perspektywy, po tym jak zostały zbyt mocno przecenione w wyniku kryzysu wokół Ukrainy, uważa Tom Lydon, prezes firmy doradczej Global Trends Investments.
Więcej>>

Nadwyżka miedzi czterokrotnie większa niż szacowano
Nadwyżka miedzi będzie w tym roku prawie czterokrotnie większa niż dotychczas szacowano, informuje analizująca rynek metali firma CRU. Produkcja metalu będzie o 140 tys. ton większa niż popyt, twierdzi CRU. W 2015 roku nadwyżka ma wynieść 250 tys. ton, a w kolejnym przekroczy 400 tys. ton.
Więcej>>

„Shiller P/E wysyła ostrzegawczy sygnał”
Skorygowany cyklicznie wskaźnik cena/zysk opracowany przez noblistę Roberta Shillera osiągnął poziom, który jest sygnałem ostrzegawczym dla rynku akcji, wskazuje Spencer Jakab z The Wall Street Journal. W poniedziałek wskaźnik miał wartość 25,73 i był aż o 56 proc. wyższy niż średnia liczona od 1881 roku.
Więcej>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane