Dzień w biznesie, 26 marca

Przegapiłeś środę? Pomagamy to nadrobić.

Wydarzenia dnia
Rok bez prywatyzacji
MSP nie wprowadzi żadnej nowej spółki na GPW w tym roku — powiedział Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.
Więcej>>

Facebook znowu wydaje miliardy
Gigantyczny portal społecznościowy kupił firmę Oculus, popularnego producenta okularów wirtualnej rzeczywistości.
Więcej>>

GDDKiA przeprasza wykonawcę
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprosiła spółkę Johann Bunte za zarzucenie jej niewłaściwego wykonania prac na krajowej drodze nr 10. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że przeprosiny opublikowała… na tablicy umieszczonej na poboczu drogi.
Więcej>>

Sprawa JTT znów wraca do sądu apelacyjnego
Sąd Najwyższy po raz drugi uchylił wyrok sądu apelacyjnego, który przyznawał MCI Management ponad 46 mln zł odszkodowania za straty, które poniósł na skutek bezprawnych decyzji fiskusa w sprawie JTT Computer, którego był akcjonariuszem.
Więcej>>Giełda

Paliwa pociągnęły GPW
W środę warszawska giełda kontynuowała odbicie z poprzednich dni, w czym pomagała stabilizacja sytuacji na Ukrainie oraz ponownie lepsze dane z gospodarki amerykańskiej. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły w lutym o 2,2 proc., w porównaniu z prognozami sięgającymi 1,0 proc. Lepszy okazał się także odczyt wskaźnika koniunktury w sektorze usługowym, który w marcu wzrósł do 55,5 punktu, wskazując na kontynuację ożywienia. WIG20 oraz indeks małych spółek WIG250 solidarnie zyskały po blisko 1 proc., a grupujący średniaki WIG50 poszedł do góry o ponad 1,5 proc. Najlepiej radziły sobie spółki paliwowe (+2,8 proc.), a miejsca w pierwszej trójce najlepszych inwestycji zajęły PKN Orlen, Lotos oraz PGNiG. Mimo to w ciągu ostatnich 12 miesięcy WIGPaliwa wciąż jest na aż 16,5 proc. minusie. Czerwoną latarnią parkietu był tymczasem sektor chemiczny (-0,4 proc.), a najmocniej wśród blue chipów przeceniono Synthos (-1,2 proc.).

Spółki metalowe nie powiedziały ostatniego słowa (ANALIZA TECHNICZNA)
Kupujący akcje spółek z branży metalowej mogą liczyć na jeszcze jedną falę zwyżek, podpowiada analiza techniczna. Kurs Grupy Kęty powrócił powyżej górnego ograniczenia kanału zwyżkującego, który opisywał tendencję rosnącą z ostatnich dwóch lat. Kurs powinien wkrótce wyjść na historyczny szczyt, a celem dla kupujących powinno być 245 zł, gdzie znajduje się opór w postaci górnego ograniczenia bardziej obszernego kanału poprowadzonego po szczytach i dołkach, sięgających 2009 r.

Dwa kanały zwyżkujące, widoczne na wykresie notowań Grupy Kęty. Źródło: „PB”, Bloomberg.
Więcej>>


Waluty
Rynki weszły w stabilizację
Dzięki dobrym nastrojom na światowych rynkach spokój na dobre zagościł w notowaniach złotego. Notowania dolara ustabilizowały się tuż nad pułapem 3 zł, a kurs osłabiającego się na światowych rynkach euro zszedł po raz pierwszy od trzech tygodni poniżej pułapu 4,18 zł. Przyczyna odwrotu inwestorów od euro to rosnące nadzieje na złagodzenie polityki EBC.


Z rynków
UBS WM: Złoto nie znalazło jeszcze dna
Złoto jest zagrożone przeceną, ponieważ zarządzający funduszy hedgingowych zbyt mocno uwierzyli w powrót kruszcu do łask – uważa bank UBS. „Ostatnie zaostrzenie retoryki Fedu, jednostronne pozycjonowanie inwestorów oraz spadek napięcia geopolitycznego sprawiają, że posiadacze długich pozycji znaleźli się w trudnej sytuacji” – napisał we wtorkowym raporcie Edel Tuly, analityk UBS.
Więcej>>

Szczurek: wzrost PKB prawdopodobnie powyżej 3 proc.
Wzrost polskiego PKB prawdopodobnie przekroczy w tym roku 3 proc. - powiedział w środę dziennikarzom minister finansów Mateusz Szczurek. Zapowiedział, że Polska nie będzie mieć problemów z obniżeniem deficytu sektora finansów do 3,9 proc. PKB.
Więcej>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane