Dzień w biznesie, 27 stycznia

Przegapiłeś poniedziałek? Pomagamy to nadrobić.

 Pobierz raport "Dzień w Biznesie"

Wydarzenia dnia

Trybunał nic nie wie o OFE
Podpisując ustawę reformującą OFE, Bronisław Komorowski zapowiedział wysłanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Na zapowiedzi się skończyło.
Więcej>>

Panattoni ruszyło z budową dla Amazona
Panattoni Europe wybuduje dla Amazon.com ponad 200 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, w ramach dwóch centrów dystrybucyjnych. Obiekty zlokalizowane będą w Poznaniu i we Wrocławiu.
Więcej>>

Marek Dochnal wrócił do gry
Lobbysta Marek Dochnal jest prezesem firmy, która pracuje na rzecz chińskiej firmy wygrywającej przetargi w Polskich Sieciach Energetycznych, pisze tygodnik Wprost.
Więcej>>

Proexe wyszło z inkubatora, by podbijać mobilny rynek
Zaczęło się od konkursów programistycznych, skończyło projektami biznesowymi. Proexe ma już na koncie współpracę z gigantami.
Więcej>>

Giełda

Huśtawka nastrojów przy Książęcej
Wyjątkowo nerwową sesję mają za sobą inwestorzy z warszawskiej giełdy. Po sporych wahaniach WIG20 zakończył handel 1,2 proc. spadkiem i do styczniowego dołka pozostało mu już niespełna 1 proc. To w dużej części reakcja na fatalną końcówkę piątkowej sesji za oceanem. Najmocniej zniżkowały notowania banków (-1,9 proc.) oraz spółek deweloperskich (-2,7 proc.). Historyczne minimum pogłębił kurs JSW (-4,2 proc.). Najtańsze od września 2012 r. były papiery PKN Orlen (-2,6 proc. ). Zmienność była jednak znaczna, dzięki czemu notowaniom aż pięciu blue chipów udało się zakończyć handel na plusie.

Buffett zainteresowałby się JSW (ANALIZA)
Ostatnia przecena akcji JSW jest przesadzona, uważa Bartłomiej Kubicki, analityk banku Raiffeisen Centrobank. Jego zdaniem spółka strategicznie podąża w dobrym kierunku, czego przykładem jest chęć przejęcia części aktywów NWR. Na możliwość przynajmniej krótkoterminowego odbicia wskazuje także analiza techniczna wykresu spółki, sporządzona przez "PB". Po grudniowo – styczniowej przecenie notowania znalazły się w pobliżu dolnego ograniczenia kanału spadkowego (45,00 zł).

Kanał spadkowy widoczny w notowaniach JSW od debiutu giełdowego. Źródło: PB, Bloomberg.
Więcej>>

Dolar stabilny przed Fedem
Mimo początkowej wyprzedaży inwestorzy z rynku złotego zdołali powstrzymać emocja i krajowa waluta zakończyła dzień tylko nieznacznym osłabieniem. Spośród głównych walut funt wyszedł wobec złotego na pięciomiesięczne maksimum. Tymczasem słabe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości zmniejszyły ryzyko kolejnego cięcia programów skupu aktywów na ostatnim posiedzeniu Fedu, któremu przewodził będzie Ben Bernanke. Notowania dolara wobec euro stabilizowały się drugi dzień po przecenie „zielonego” z ubiegłego czwartku.


Z rynków

"WIG20 zyska 20-25 proc., a szeroki rynek 30-40 proc."
Poprawa koniunktury na rynku zaowocuje wzrostem wartości indeksu WIG20 o 20-25%, a całego rynku o 30-40% w 2014 r. , ocenił w rozmowie z agencją ISBnews prezes DM IDM SA Grzegorz Leszczyński.
Więcej>>

Goldman ostrzega Europę
Bank Goldman Sachs ostrzega, że wycena europejskich akcji nie jest już niska i rośnie krótkoterminowe ryzyko.
Więcej>>

„Złoto nie jest najlepszym bezpiecznym schronieniem”
W ostatnich 20 latach w okresach zwiększonych napięć na rynkach wszystkie bezpieczne aktywa radziły sobie lepiej od globalnych rynków akcji, zauważa Russ Kosterich z towarzystwa BlackRock. Ta przewaga w poszczególnych przypadkach nie była jednak taka sama. Lepiej od złota, już po korekcie o ponoszone ryzyko, radziły sobie 10 – letnie obligacje USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz japoński jen.
Więcej>>

Dziś przegapiłeś, ale nie przegap jutro (KALENDARIUM)
We wtorek kolejny intensywny dzień na giełdzie nowojorskiej. Wyniki kwartalne podadzą Ford Motor, koncern farmaceutyczny Pfizer, producent gier komputerowych Electronic Arts i operator wyszukiwarki Yahoo!. Inwestorzy poznają ważne dane z największej gospodarki świata. Przed sesją pojawi się odczyt zamówień na dobra trwałego użytku za grudzień, a po otwarciu indeks zaufania konsumentów wg ośrodka Conference Board.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Dzień w biznesie, 27 stycznia