Egipt zdewaluował walutę

opublikowano: 14-03-2016, 09:52

Bank centralny zdewaluował egipskiego funta o prawie 13 proc. na aukcji sprzedaży dolarów w poniedziałek.

Bank centralny Egiptu sprzedał w poniedziałek krajowym pożyczkodawcom 198,1 mln USD po kursie 8,85 EGP za dolara. Poprzedni kurs wymiany wynosił 7,73 EGP. Bloomberg pisze, że nie jest jasne czy słabszy funt został zastosowany tylko do poniedziałkowej aukcji. 

Rezerwy walutowe Egiptu spadły o ponad 50 proc. od 2011 roku. Przez ostatnie sześć miesięcy ustabilizowały się  na poziomie ok. 16 mld USD. Niski stan rezerw zagraża wzrostowi gospodarczemu kraju arabskiego o największej liczbie mieszkańców.

- Czy ten ruch będzie wystarczający, aby rozwiązań problem zagranicznych walut w Egipcie? Tak będzie jedynie wtedy, kiedy towarzyszyć będzie temu przejście do bardziej płynnego reżymu kursu wymiany – powiedział Hany Genena, szef strategii walutowej w Beltone Financial w Kairze. 

Egipski rynek akcji zmierza w kierunku rynku byka po wiadomości o dewaluacji egipskiego funta przez bank centralny. Indeks EGX rośnie o 4,5 proc. i ma największą wartość od dwóch miesięcy. Jest o 20 proc. powyżej styczniowego dołka. Obroty są pięciokrotnie większe od średniej z sześciu ostatnich miesięcy. Wzrosty kursów akcji tłumaczone są wiadomością o dewaluacji egipskiego funta.

- Dewaluacja pomaga usunąć jeden z największych znaków zapytania dla inwestorów, którym było to, kiedy bank centralny pozwoli walucie osłabnąć – powiedział Reda Gomaa z Mashreq Capital DIFC w Dubaju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane