Energetyka żąda podwyżek

MT
opublikowano: 14-11-2008, 00:00

Firmy energetyczne chcą podwyżek cen energii od 41 do 62 proc. — podał Urząd Regulacji Energetyki. Może uderzyć po kieszeni Kowalskiego.

Firmy energetyczne chcą podwyżek cen energii od 41 do 62 proc. — podał Urząd Regulacji Energetyki. Może uderzyć po kieszeni Kowalskiego.

Wczoraj Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował, że zakończył przyjmowanie wniosków w sprawie podwyżek cen energii. Zgłosiło się 14 spółek z branży. Według Agnieszki Głośniewskiej z URE firmy energetyczne chcą wzrostu cen energii w przyszłym roku od 41 do 62 proc.

— Dotyczy to klientów indywidualnych, a nie przedsiębiorstw, ponieważ URE nie decyduje, ile zapłacą firmy za dostarczoną energię w przyszłym roku. To będzie przedmiotem bezpośrednich negocjacji — wyjaśnia Paweł Gniadek, rzecznik koncernu Tauron Polska Energia.

Ważny gracz

Ze spokojem do informacji URE przekazanej PAP podchodzi Mirosław Kugiel, prezes Kompanii Węglowej (KW), która skupia 16 kopalń i jest jednym z największych konsumentów energii w Polsce.

— Tyle mogą żądać, ale czas pokaże, jaki będzie ostateczny wzrost — podkreśla prezes Kugiel.

Od ubiegłego tygodnia trwają negocjacje w sprawie cen węgla dla energetyki, a potem będą rozmowy o dostawach energii na przyszły rok. KW jest największym jego producentem w kraju. Też może dyktować warunki.

Czas negocjacji

Według URE wszyscy dystrybutorzy energii wnioskowali także o podniesienie opłat od 9 do 25 proc. Trudno się dziwić, ponieważ branża pilnie potrzebuje pieniędzy na inwestycje, m.in. na modernizację sieci przesyłowych.

— Jeśli przyjmiemy, że 60 proc. rachunku stanowi opłata za prąd, a 40 proc. — za jego dostarczenie, to zgodnie z wnioskami firm energetycznych nasze rachunki w przyszłym roku mogłyby wzrosnąć od 26 do 42 proc. — poinformowała Agnieszka Głośniewska.

W tym przypadku także chodzi o wzrost kosztów dla odbiorców indywidualnych, a nie dla firm. Prezes URE zapowiedział, że takiej wysokości podwyżek nie zatwierdzi. I to jest dobra wiadomość, a zła jest taka, że nie ma co się łudzić, że w przyszłym roku wszyscy zapłacą więcej za energię.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane