EUR/PLN w wąskim przedziale

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 26-08-2013, 00:00

Krótkoterminowa tendencja wzrostowa w notowaniach EUR/PLN uległa załamaniu. Kurs przez cały ubiegły tydzień poruszał się w wąskim przedziale 4,22-4,26 i ten zakres wahań zostanie utrzymany. Zbliżenie się kursu EUR/PLN do ubiegłotygodniowego minimum stworzy dobrą okazję do sprzedaży złotego. Większej zmienności w notowaniach nie były w stanie wywołać publikacja protokołu z posiedzenia amerykańskich władz monetarnych ani seria optymistycznych doniesień z sektora przemysłowego Chin, USA, Niemiec oraz Polski.

Ostatnie dni sierpnia nie przyniosą równie ważnych rozstrzygnięć. W rezultacie do 6 września, czyli dnia publikacji serii danych z amerykańskiego rynku pracy, możemy być świadkami ograniczonej zmienności. Pojawiają się jednak istotne symptomy pozwalające sądzić, że ostatnia faza słabości dolara ma się ku końcowi. Kurs eurodolara nie przekroczy ubiegłotygodniowych kilkumiesięcznych maksimów, a amerykańska waluta wraz ze wzrastającymi rentownościami obligacji będzie rosnąć w siłę. W perspektywie miesiąca oczekujemy, że umocni się do jena, funta szterlinga, euro i franka szwajcarskiego. Pod presją znajdą się również waluty emerging markets.

Jednak w tej grupie złoty nadal będzie wykazywać relatywną siłę, którą zawdzięcza stopniowemu ożywieniu rodzimej gospodarki, idącemu w parze z wychodzeniem Eurolandu z recesji. Kolejnych dowodów obu tendencji powinny dostarczyć dynamika produkcji przemysłowej (prognozujemy, że wyniesie 2,8 proc. r/r) oraz indeks Ifo — wiodący barometr koniunktury w Niemczech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy