Europa miała dość spadków

Paweł Kubisiak
16-06-2006, 00:00

Wtorkowe zwyżki na Wall Street wytyczyły kierunek europejskim indeksom na środowych sesjach. Dane o inflacji z USA w zasadzie przesądzają, że Fed podniesie stopy jeszcze w czerwcu o kolejne 25 punktów bazowych. Inwestorzy pogodzili się z tym i ruszyli do kupna mocno przecenionych akcji.

Indeksy rosły w zasadzie na wszystkich zachodnioeuropejskich parkietach. Można śmiało założyć, że gdyby polska giełda pracowała, tu też doszłoby do odbicia. Sporym popytem, zwłaszcza na otwarciu, cieszyły się akcje bowiem akcje spółek notowanych na giełdach środkowoeuropejskich. Można mieć nadzieję, że ten popyt przeniesie się również na piątek.

Po wydaniu rekomendacji „przeważaj” przez analityków JPMorgan, w Budapeszcie w górę poszły akcje węgierskiego koncernu paliwowego MOL. Papiery tej spółki są notowane również na warszawskiej giełdzie. Podobną rekomendację otrzymał również PKN Orlen.

Na głównych rynkach Europy, podobnie jak dzień wcześniej na Wall Street, dobrą koniunkturę nakręcali analitycy. W Londynie mocno w górę poszła cena Anglo American, drugiej na świecie spółki wydobywczej. Specjaliści Merrill Lynch podnieśli rekomendację dla akcji koncernu do „kupuj” z „neutralnie”. To nie jedyna przyczyna wzrostu. Spółki wydobywcze, w tym BHP Billiton, lider sektora, cieszyły się szczególnym popytem dzięki mocnym wzrostom cen miedzi i metali kolorowych.

W sektorze finansowym wyróżnił się ING. Popyt na akcje holenderskiego banku wywołali analitycy UBS, podnosząc rekomendację z „neutralnie” do „kupuj”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europa miała dość spadków