Europejskie banki oskarżane o wspieranie firm zanieczyszczających powietrze

ARŻ, Financial Times
opublikowano: 15-07-2020, 10:57

UniCredit, BNP Paribas, Barclays i Société Générale zostały skrytykowane za udzielanie miliardowych kredytów firmom, które są największymi odbiorcami węgla, a zarazem sprawcami zanieczyszczenia powietrza, pisze „Financial Times”.

Według raportu organizacji ekologicznej Europe Beyond Coal, cztery europejskie banki pożyczyły 7,9 mld euro ośmiu najbardziej emisyjnym odbiorcom węgla. To RWE i Uniper z Niemiec, PGE z Polski, EPH i Grupa ČEZ z Czech, Enel z Włoch, Endesa z Hiszpanii i Fortum z Finlandii. Organizacja wykazała, że w ubiegłym roku wytworzyły one ponad 50 procent emisji dwutlenku węgla w UE.

Smog w Warszawie
Smog w Warszawie
Artur Widak/NurPhoto via ZUMA Press/FORUM

Treść dokumentu stawia te instytucje finansowe w niezręcznej sytuacji.

„Ponad rok po tym, gdy naukowcy z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu bili na alarm w związku z kryzysem klimatycznym i potrzebą uwolnienia Europy od węgla do 2030 roku, banki europejskie nadal finansują niewydolny przemysł węglowy, co jest niewybaczalne” – stwierdziła Jeanne Martin z Europe Beyond Coal.

BNP Paribas i Barclays zapowiedziały, że nie będą już finansować przedsięwzięć związanych z węglem. UniCredit i Société Générale odmówiły komentarza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane