Expander: Payrollsy poprawiły nastroje

opublikowano: 10-04-2007, 08:48

Wbrew obawom niektórych analityków, którzy jeszcze w zeszłym tygodniu grzmieli, że dane z amerykańskiego rynku pracy mogą niemile zaskoczyć inwestorów i spowodować, że dzisiejsze notowania na GPW otworzą się z  negatywną luką, wszystko zapowiada, że pierwsza poświąteczna sesja upływać będzie pod znakiem kontynuacji wzrostu i, być może, ustanowienia nowego maksimum na indeksie WIG20.

W piątek Departament Pracy opublikował dane, z których wynika, że w poprzednim miesiącu powstało 180 000 nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Prognozy mówiły o 118 000, przy 97 000 poprzednio. Jednocześnie stopa bezrobocia spadła do 4,4%, co jest najniższą od 5 lat wartością.

Tak dobry wynik wzmocnił osłabiającego się dolara do 1,3370, ponieważ zmniejsza się prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych. Optymistyczne informacje z rynku pracy pozwalają mieć nadzieję, że w gospodarce amerykańskiej nastąpi ożywienie bez konieczności interwencji ze strony władz monetarnych w postaci cięcia stóp.

W odpowiedzi na to rentowność 10-letnich obligacji skarbowych w USA wzrosła o 7 p.b. do 4,75%. Z kolei rentowność obligacji 2-letnich wzrosła o 11 p.b. do 4,74%. Jednopunktowa różnica między rentownościami papierów skarbowych można zinterpretować jako wyraz oczekiwań inwestorów na podwyżkę kosztów pieniądza w celu stłamszenia inflacji.

Na amerykańską publikację silnymi zwyżkami zdążyły już w poniedziałek zareagować giełdy azjatyckie. Nikkei zyskał na wartości 1,48%, a Kospi 1,14%. W największym stopniu drożały akcje eksporterów, bowiem to oni zależni są w dużej mierze od stanu gospodarki za oceanem. Oddźwięk w Stanach Zjednoczonych nie był już tak entuzjastyczny – S&P500 zyskał zaledwie 0,06%, Nasdaq wręcz stracił 0,09%.

Magdalena Grzybowska, Expander

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Expander: Payrollsy poprawiły nastroje