Fed może być zmuszony do szybszej redukcji stóp

opublikowano: 24-02-2020, 20:11

Amerykański Bank Rezerw Federalnych odpowiedzialny za politykę monetarną w Stanach Zjednoczonych może stanąć przed koniecznością szybszej niż dotychczas zakładał obniżki stóp procentowych, twierdzi cześć ekonomistów.

Presję na Fed wywierają bowiem ostatnie globalne wydarzenia, w tym szybsze rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa poza Chinami

Jerome Powell, szef Fed
Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fed fot. Bloomberg

Według Carla Tannenbauma, głównego ekonomisty Northern Trust, „siedzenie w miejscu postrzegane byłoby jako pozostawanie głuchym na dobiegające zewszą d sygnały. 

Myślę, że Fed będzie musiał podjąć decyzję o poluzowaniu warunków – powiedział Tannenbaum.

Przedstawiciele Fed argumentowali w ciągu ostatnich kilku tygodni, że koronawirus, znany jako COVID-19, będzie tymczasowym problemem, który gospodarka USA nadrobiłaby w późniejszym okresie tego roku.

Ekonomiści są sceptyczni wobec takiej prognozy. Podkreślają, że sytuacja w Chinach pozostaje trudna, co przekłada się na pozostałe duże gospodarki, w tym największą, amerykańską.

Tannenbaum stwierdził, że chińska gospodarka „jest daleka od powrotu do normalności”. To kwestia miesięcy, a nie tygodni, zanim Chiny powrócą do pełnej produkcji - wyjaśnił.

Z kolei Julia Coronado, szefowa Macro Police Perspectives uważa, że choć sytuacja jest trudna, następne zaplanowane na 17-18 marca posiedzenie Fed prawdopodobnie jeszcze nie podejmie decyzji o obniżce ceny pieniądza. Twierdzi, że zostanie ono wykorzystane jedynie do zasygnalizowania problemu i dopiero w kwietniu zostanie ona ogłoszona.

Inwestorzy, którzy wykorzystują rynki kontraktów futures na fundusze federalne do prognozowania działań Fed, szacują obecnie na 23 proc. szanse na obniżkę stóp w marcu.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy