Fed podjął odważną i właściwą decyzję

Kamil Zatoński
opublikowano: 17-12-2008, 00:00

Wydawało się, że Fed nie będzie już w stanie niczym zaskoczyć rynków. Mimo to zaskoczył. Wczorajsza decyzja o obniżeniu stopy rezerw federalnych o 75-100 pkt bazowych, do najniższego poziomu w historii, wywołała najpierw konfuzję, a za chwilę entuzjazm inwestorów. Tuz po niej rzucili się oni do kupowania akcji na Wall Street. Ceny papierów skarbowych mocno wzrosły, a kapitał w gospodarce zaczął krążyć dużo raźniej.

Słowa "po raz pierwszy" zdominowały wczorajszy wieczór. Po raz pierwszy Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC, odpowiednik naszej Rady Polityki Pieniężnej) nie podał bowiem konkretnej wartości docelowego poziomu podstawowej stopy procentowej. Podał przedział: od 0 do 0,25 pkt proc. To wywołało zakłopotanie komentatorów. Nie mieli oni jednak wątpliwości, że to bardzo odważne i dobre posunięcie, które da pozytywne efekty w dłuższym terminie.

Podobnego zdania byli inwestorzy. Z każdą minutą po decyzji rosły indeksy giełdy nowojorskiej. Indeks SP500 skoczył o ponad 75 pkt, a pół godziny przed ostatnim dzwonkiem na Wall Street główne wskaźniki rosły o 4-5 proc. Najmocniej drożały walory spółek z sektora finansowego. Papiery Goldman Sachs, Morgan Stanley i Citigroup drożały o 10-20 proc. Mocno spadła również wartość indeksu zmienności VIX, co należy odczytywać jako spadek niepewności inwestorów. To dobry znak dla inwestorów na dziś.

Znów rekordowo niskie były rentowności amerykańskich papierów skarbowych. Dochodowość dziesięcioletnich obligacji spadła natychmiast o 20 pkt bazowych, do 2,35 proc. (najmniej od 1962 r.), a dwuletnich o 20 pkt bazowych, do niespełna 0,70 proc. Traciła amerykańska waluta. Około 22.00 polskiego czasu za euro trzeba było zapłacić ponad 1,40 USD. Na niepłynnym rynku złoty umocnił się do dolara i był stabilny do euro. Wzrosły ceny metali szlachetnych, spadła za to wartość ropy.

W komunikacie po decyzji, członkowie FOMC zaznaczyli, że od ostatniego posiedzenia w październiku znacząco pogorszyła się sytuacja na rynku pracy. Ich zdaniem dane wskazują również na spadek wydatków konsumenckich, obniżenie nakładów inwestycyjnych i produkcji przemysłowej. Jak podkreślono, ze względu na kiepską kondycję gospodarki, stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną tak nisko przez "pewien czas". Fed po raz kolejny zobowiązał się również do użycia wszelkich dostępnych narzędzi, które mogą pomóc w stymulowaniu wzrostu gospodarczego.

Kamil Zatoński

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane