Fiskus zmienia interpretacje

opublikowano: 01-11-2015, 22:00

Nocleg pracownika mobilnego sfinansowany przez pracodawcę nie wymaga zapłaty podatku — przypomina minister finansów.

Pracodawcy otrzymują nowe wykładnie podatkowe, zmieniające niekorzystne interpretacje, które otrzymali wcześniej. Dotyczą świadczeń dla zatrudnionych, uznawanych nierzadko przez fiskusa za przysporzenia, od których należy zapłacić podatek. Jednak nie wszystkie powinny być tak traktowane.

W związku z tym minister finansów (MF) zmienia z urzędu pisma organów podatkowych z nieprawidłowym stanowiskiem. Właśnie unieważnił interpretację Izby Skarbowej w Łodzi w sprawie rozliczania wydatków na noclegi tzw. pracowników mobilnych. Interpretacja dotyczyła przedsiębiorcy, który sprzedaje hurtowo artykuły zaopatrzenia medycznego.

Zatrudnieni przez niego przedstawiciele handlowi pracują w terenie, m.in. organizując spotkania z potencjalnymi nabywcami wyrobów. Nierzadko nocują poza miejscem zamieszkania, a opłaty za hotele i pensjonaty są im później zwracane przez firmę. Według łódzkiego organu podatkowego, pracodawca powinien je doliczyć do wynagrodzeń, potrącić podatek i odprowadzić do urzędu skarbowego. Minister finansów zmienił tę interpretację. Z kilku powodów.

Przede wszystkim 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny (TK) stwierdził, że za przychód pracownika mogą być uznane świadczenia, które zostały spełnione za zgodą pracownika, w jego interesie (a nie pracodawcy), przyniosły mu wymierną korzyść, która nie jest dostępna dla wszystkich.

Ten wyrok wpłynął na późniejsze stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). W ubiegłorocznym wrześniowym orzeczeniu stwierdził, że co prawda skorzystanie z noclegu następuje za zgodą pracownika, ale jest to świadczenie leżące w interesie pracodawcy obowiązanego do właściwego zorganizowania pracy. W kolejnym, październikowym wyroku orzekł, że obowiązek zapewnienia prawidłowej organizacji pracy nie może być utożsamiany tylko z zapewnieniem biurka, materiałów biurowych czy pokryciem kosztów, np. eksploatacji samochodu służbowego.

Ten obowiązek trzeba analizować w kontekście konkretnych obowiązków pracowniczych i wynikających z nich oczekiwań pracodawcy. NSA podkreślił, że zapewnienie możliwości nocnego wypoczynku odpowiada także obowiązkowi pracodawcy organizowania pracy w sposób zmniejszający uciążliwość pracy.

MF przywołał te poglądy na uzasadnienie zmiany interpretacji wydanej przez łódzką izbę. Stwierdził, że sfinansowane przez pracodawcę koszty noclegów, a także zakupu paliwa do aut służbowych, opłat za przejazdy autostradami czy parkingowych, związane z wykonywaniem przez pracowników pracy w miejscu i w czasie wskazanym przez pracodawcę (niebędącym podróżą służbową), nie stanowi dla nich przychodu do opodatkowania. W takich przypadkach nie otrzymują oni od firmy jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego (interpretacja nr DD3.8222.2.245.2015.IMD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Fiskus zmienia interpretacje