Fitch: KDT-y mogą być rozwiązane do początku 2006 r., jeśli nowy rząd da na to zgodę

Internet Securities
opublikowano: 22-03-2005, 12:59

Agencja ratingowa Fitch Ratings oczekuje, że kontrakty długoterminowe (KDT) w energetyce mogą zostać rozwiązane do początku 2006 roku – po tym, jak w lutym projekt odpowiedniej ustawy przyjął rząd – ale nie wyklucza opóźnień związanych z tegorocznymi wyborami parlamentarnymi, a nawet zakwestionowania całego projektu przez nowy rząd, podała agencja we wtorkowym komunikacie.

Agencja ratingowa Fitch Ratings oczekuje, że kontrakty długoterminowe (KDT) w energetyce mogą zostać rozwiązane do początku 2006 roku – po tym, jak w lutym projekt odpowiedniej ustawy przyjął rząd – ale nie wyklucza opóźnień związanych z tegorocznymi wyborami parlamentarnymi, a nawet zakwestionowania całego projektu przez nowy rząd, podała agencja we wtorkowym komunikacie.

„KDT-y mogą zostać rozwiązane do początku 2006 roku, jeśli proces legislacyjny i notyfikacja przez UE przebiegają pomyślnie, ale możliwe są także opóźnienia związane z wyborami parlamentarnymi, planowanymi na wiosnę lub jesień 2005 roku. Wczesna zmiana rządu mogłaby również zakwestionować cały plan” – podano w komunikacie.

Przyjęty przez rząd w końcu lutego projekt przewiduje, że wytwórcy otrzymają rekompensatę – ze środków pochodzących z emisji obligacji – za rezygnację z kontraktów, które gwarantują stałe, przeważnie wyższe od średnich rynkowych ceny energii.

Od momentu wejścia w życie tej ustawy wytwórcy energii będą mieli 60 dni na zawarcie porozumienia z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi SA (PSE) o rozwiązaniu KDT-ów. Z chwilą rozwiązania kontraktów, wytwórcy będą mieli też prawo do pomocy publicznej nie mniejszej niż 10 mld zł i nie większej niż 23,3 mld zł (na przestrzeni 10 lat).

Pieniądze w ramach pomocy publicznej zostaną wypłacone z emisji obligacji, przeprowadzonej przez specjalną spółkę tworzoną przez PSE tak, by nie obciążać wyniku tej firmy. Rząd chce przeprowadzić emisję na początku 2006 roku.

Fitch ma ambiwalentny stosunek do projektu ustawy o rozwiązaniu KDT-ów.

Pozytywnie oceniane jest odejście od – przewidzianej w pierwotnym projekcie – obligatoryjności rozwiązania kontraktów.

„Pozytywnie oceniamy odejście od jednostronnego rozwiązywania kontraktów, przynajmniej w przypadku elektrowni, które ostro sprzeciwiały się jakimkolwiek planom likwidacji ich KDT-ów” – powiedział cytowany w komunikacie Josef Pospisil, dyrektor w dziale EMEA Energy & Utilities w agencji.

Podkreślił jednak, że plan ten będzie miał sens jedynie, jeśli wezmą w nim udział największe elektrownie.

„Ponieważ te elektrownie są w większości kontrolowane przez państwo, mogą nie mieć wyboru i być zmuszone do wyrażenia zgody na likwidację swoich KDT-ów” – czytamy dalej.

Na negatywną ocenę zasłużyło obniżenie wartości wstępnych rekompensat do kwoty 10,4 mld zł z ok. 15,0 mld zł przewidywanych wcześniej.

„Oznacza to, że średnia wstępna rekompensata wyniesie 45% (ale dla większości elektrowni będzie to nieco powyżej 50%), a będzie sięgać od 10% do 100%” – głosi komunikat.

Agencja zwraca uwagę, że w przypadku jednego z największych producentów energii, Elektrowni Turów SA obecnie proponowana rekompensata wyniesie 12,53 mld zł wobec wcześniejszych 2.70 mld zł.

Polski rząd chciał zlikwidować KDT już w 2004 roku i wstępnie szacował koszty z tym związane na ok. 15 mld zł – tyle miały w sumie otrzymać elektrownie w formie jednorazowej rekompensaty. Jednakże Komisja Europejska zakwestionowała polskie wyliczenia, a także uznała kontrakty i odszkodowania dla producentów prądu za niedopuszczalną we Wspólnocie pomoc publiczną. Stąd też Polska musiała ponownie opracować projekt.

KDT-y były zawierane przez wytwórców z PSE w latach 1994-2001. Kontrakty, dzięki którym wytwórcy zaciągnęli kredyty inwestycyjne na łączną kwotę 17 mld zł, miały zostać rozwiązane 1 lipca 2004 roku.

Obecnie 60% energii w Polsce jest sprzedawana na mocy KDT-ów, 20% pochodzi ze źródeł odnawialnych, a kolejne 20% – z wolnego obrotu energią. (ISB)

tom/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Fitch: KDT-y mogą być rozwiązane do początku 2006 r., jeśli nowy rząd da na to zgodę