Fitch: Stany Zjednoczone mogą stracić rating ‘AAA’

opublikowano: 10-01-2019, 07:36

Perturbacje spowodowane wstrzymaniem pracy części rządowej administracji, będącej następstwem tzw. shutdown może mieć na tyle negatywne przełożenie na funkcjonowanie amerykańskiej gospodarki, iż istnieje ryzyko utraty najwyższej oceny kredytowej, ostrzega agencja Fitch.

Miniona środa była 19-tym dniem impasu panującego między prezydentem Donaldem Trumpem i kongresowymi demokratami w sprawie wydatków na finansowanie dziewięciu agencji rządowych. Prawodawcy są głęboko podzieleni m.in. w sprawie żądań prezydenta związanych z finansowaniem budowy muru na granicy z Meksykiem.

Jeśli poświęci się czas na głębszą analizę danych prezentowanych przez Kongresowe Biuro Budżetu (CBO) można zauważyć wyższy poziom zadłużenia. Widać, że obciążenie odsetkami będzie zdecydowanie rosło  w ciągu następnej dekady  - ocenia James McCormack, globalny szef ratingów Fitch.

Dodał, że musi istnieć jakiś rodzaj korekty fiskalnej, aby to zrekompensować. Innym rozwiązaniem jest coraz wyższy deficyt, co wiąże się z koniecznością pożyczania pieniądze, by spłacić odsetki od długów. A więc istnieje znaczące pogorszenie sytuacji fiskalnej USA.

W opinii McCormak’a, jeśli shutdown potrwa do 1 marca, a pułap zadłużenia stanie się problemem kilka miesięcy później, być może agencja będzie musiała zacząć myśleć o ramach polityki, niezdolności do przekazania budżetu.

To wszystko każe się zastanowić, czy to jest zgodne z potrójnym A. Z punktu widzenia ratingu problem z pułapem zadłużenia jest bardzo poważnym – wyjaśnia McCormik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy