Fitch: Stany Zjednoczone mogą stracić rating ‘AAA’

opublikowano: 10-01-2019, 07:36

Perturbacje spowodowane wstrzymaniem pracy części rządowej administracji, będącej następstwem tzw. shutdown może mieć na tyle negatywne przełożenie na funkcjonowanie amerykańskiej gospodarki, iż istnieje ryzyko utraty najwyższej oceny kredytowej, ostrzega agencja Fitch.

Miniona środa była 19-tym dniem impasu panującego między prezydentem Donaldem Trumpem i kongresowymi demokratami w sprawie wydatków na finansowanie dziewięciu agencji rządowych. Prawodawcy są głęboko podzieleni m.in. w sprawie żądań prezydenta związanych z finansowaniem budowy muru na granicy z Meksykiem.

Jeśli poświęci się czas na głębszą analizę danych prezentowanych przez Kongresowe Biuro Budżetu (CBO) można zauważyć wyższy poziom zadłużenia. Widać, że obciążenie odsetkami będzie zdecydowanie rosło  w ciągu następnej dekady  - ocenia James McCormack, globalny szef ratingów Fitch.

Dodał, że musi istnieć jakiś rodzaj korekty fiskalnej, aby to zrekompensować. Innym rozwiązaniem jest coraz wyższy deficyt, co wiąże się z koniecznością pożyczania pieniądze, by spłacić odsetki od długów. A więc istnieje znaczące pogorszenie sytuacji fiskalnej USA.

W opinii McCormak’a, jeśli shutdown potrwa do 1 marca, a pułap zadłużenia stanie się problemem kilka miesięcy później, być może agencja będzie musiała zacząć myśleć o ramach polityki, niezdolności do przekazania budżetu.

To wszystko każe się zastanowić, czy to jest zgodne z potrójnym A. Z punktu widzenia ratingu problem z pułapem zadłużenia jest bardzo poważnym – wyjaśnia McCormik.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy