Czytasz dzięki

Fundusze na plusie

opublikowano: 06-07-2017, 22:00

Nie chcesz wypaść średnio, postaw na średnie spółki. Taka strategia przyniosła funduszom dobre wyniki w czerwcu

Czerwiec był miesiącem wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, podwyżki stóp procentowych przez amerykański bank centralny i spięcia między państwami arabskimi z Arabią Saudyjską i Egiptem po jednej stronie, a Katarem po drugiej. Na tym tle fundusze inwestujące w akcje radziły sobie różnie. Po słabszym maju — choć wcale nie najsłabszym w grupie — formę potwierdził fundusz Novo Akcji, lider kategorii funduszy akcji polskich uniwersalnych. Jego stopa zwrotu w czerwcu była najwyższa w kategorii i wyniosła 2,7 proc. Taki sam wynik odnotował jeszcze Franklin Zdywersyfikowany Akcji, ale warto podkreślić, że żaden inny produkt z tej grupy nie wypracował nawet 2 proc. miesięcznego zysku. Zresztą nawet w pierwszej piątce naszego rankingu znalazł się fundusz, który w czerwcu odnotował stratę — Investor Akcji Spółek Dywidendowych. W efekcie spadł w swojej kategorii z drugiego na piąte miejsce.

Bez blue chipów i maluchów

Piotr Święcik, zarządzający Novo Akcji, tłumaczy, że w pierwszym kwartale 2017 r. fundusz zarabiał na największych spółkach. Po silnym ruchu wzrostowym, w kwietniu zaczął jednak przebudowywać portfel w kierunku spółek o mniejszej kapitalizacji z nadzieją, że zwyżki blue chipów sprowokują napływy na szeroki rynek. Ogólna koncepcja była jednak wsparta odpowiednią selekcją spółek.

— Co do zasady staramy się mieć portfel mocno skoncentrowany. Nie ma z góry założonej liczby spółek w portfelu, ale jest to kilkanaście do dwudziestu kilku. Niewiele jest więc w nim pozycji, które ważą mało, bo monitorowanie, co się w poszczególnych spółkach dzieje, wymaga nakładu pracy, które przy dużej liczbie małych pozycji w portfelu stają się nieefektywne — wyjaśnia Piotr Święcik. Ekspert dodaje, że choć Novo Akcji co do zasady inwestuje za granicą i w pierwszych miesiącach roku był dość aktywny w Turcji, to obecnie skoncentrował się na rynku polskim.

— Oczekiwaliśmy, że rynek polski będzie się lepiej zachowywał, i zakładamy, że ta sytuacja się utrzyma — mówi Piotr Święcik. Co do zasady, czysto polski charakter ma AXA Akcji Małych i Średnich Spółek. W czerwcu wypracował taki sam zysk jak Novo Akcji. W naszym rankingu pozwoliło mu to przeskoczyć z ósmego na czwarte miejsce w kategorii produktów inwestujących w małe i średnie spółki. I podobnie jak Novo Akcji, właśnie dzięki tym ostatnim miał udany miesiąc.

— Mamy większą niż w konkurencyjnych funduszach ekspozycję na spółki średnie niż małe. A mWIG40 akurat w czerwcu zachowywał się lepiej niż sWIG80. Drugim czynnikiem sukcesu była selekcja spółek. Przeważaliśmy deweloperów mieszkaniowych, niedoważaliśmy natomiast takie spółki, jak Bogdanka czy Stalprodukt — informuje Sebastian Liński, zarządzający AXA Akcji Małych i Średnich Spółek.

Lepiej niż benchmark

Niewiele gorzej od funduszu AXA Akcji Małych i Średnich Spółek radził sobie inny reprezentant tej grupy — Ipopema m-Indeks. Odwzorowuje on indeks średnich spółek mWIG 40, co w kontekście strategii przyjętej przez dwa wcześniej wymienione fundusze wyjaśnia sukces produktu Ipopemy. Dzięki wynikom z czerwca zdołał zresztą powrócić do pierwszej piątki w swojej kategorii. Wypadł z niej po marcu 2017 r. Warto przy tym zauważyć, że fundusz wypracował w czerwcu 2,4 proc. zysku, podczas gdy jego benchmark wzrósł tylko o 2,3 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— W procesie zarządzania wykorzystujemy wszystkie instrumenty, aby uzyskać jak najatrakcyjniejszą stopę zwrotu. Stosujemy arbitraż pomiędzy kontraktami terminowymi na indeks mWIG40 oraz akcjami wchodzącymi w jego skład. Poza tym fundusz może pożyczać akcje innym inwestorom, pobierając za to opłatę, jednoczenie poprawiając osiąganą stopę zwrotu — tłumaczy Krzysztof Cesarz z Ipopemy TFI.

Nawet w grupie funduszy małych i średnich spółek nie wszyscy mogą jednak zaliczyć czerwiec do udanych. Czerwcowe wyniki kosztowały np. PKO Akcji Małych i Średnich Spółek spadek z siódmej na dwunastą pozycję. To konsekwencja straty wysokości zaledwie 0,2 proc. Generalnie jednak przetasowania na szczytach i w ogonach poszczególnych kategorii są symboliczne. Wśród funduszy akcji polskich uniwersalnych nikt nawet nie wypadł ani nie awansował do pierwszej piątki. Tylko inaczej niż po maju zostały w niej rozdzielone miejsca.

Jak powstaje ranking

Ocenie poddajemy fundusze inwestycyjne otwarte. Na podstawie miesięcznych stóp zwrotu za okres wrzesień 2016 r. — czerwiec 2017 r. dla każdego miesiąca osobno przydzielamy punkty w zależności od tego, w którym kwartylu znajduje się fundusz, zgodnie z zasadą — im lepszy wynik, tym więcej punktów (4 punkty wędrują więc do 25 proc. rozwiązań o najwyższych wynikach, 3 do tych, które wypracowały wynik na poziomie 50-75 proc. itd.). Od puli odejmujemy 2 pkt., gdy fundusz skończył miesiąc na minusie. Nagradzamy także najlepsze rozwiązanie w grupie, dodając do wyniku 3 pkt. (w przypadku wyniku ex aequo dodatkowe punkty dostaje cała czołówka). Następnie sumujemy punkty, które w poszczególnych miesiącach uzyskał dany fundusz, i dzielimy wynik przez liczbę miesięcy, dla których dostępne są dane. W zestawieniu końcowym prezentujemy fundusze o minimalnie 3-miesięcznym stażu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane