Giełda udanie rozpoczęła tydzień

Marek Druś
26-11-2002, 00:00

Poniedziałkowe notowania na warszawskim parkiecie miały dość zaskakujący przebieg. Choć pierwsza część notowań tego nie zapowiadała, giełda zakończyła sesję wyraźnymi wzrostami głównych indeksów. Popytem cieszyły się przede wszystkim akcje blue chipów. Bardzo wyraźnie wzrosła cena papierów TP SA i KGHM, które przez pierwszą połowę poniedziałkowych notowań drożały zaledwie o ułamek procentu.

Po neutralnym otwarciu wydawało się, że sesja będzie miała niemal identyczny przebieg do piątkowego, kiedy na rynku niewiele się działo. Ceny większości spółek zmieniały się w minimalnym zakresie. Po minięciu półmetka notowań, popyt na blue chipy zaczął rosnąć. Szczególnie dobrze widać to było na papierach TP SA, PKN Orlen i KGHM, na których w pierwszej części sesji zrealizowano połowę obrotów. Zwłaszcza papiery pierwszej ze spółek mocno ciągnęły rynek w górę. Inwestorów z pewnością ucieszyła wiadomość, że Agencja Rozwoju Przemysłu nie ma zamiaru szybko pozbyć się posiadanego pakietu akcji Telekomunikacji Polskiej.

Podobnie przedstawiały się notowania KGHM. Pierwsza część sesji dla papierów lubińskiego koncernu miała nudny przebieg. W drugiej, popyt zdecydowanie wzrósł, czemu nie przeszkodziły wiadomości o spadku cen miedzi.

Zdrożały akcje Elektrimu, w czym duży udział miała przekazana w trakcie notowań wiadomość o sprzedaży za 110 mln EUR telewizji kablowych należących do Elektrimu Telekomunikacji. W pierwszej części notowań nie widać było reakcji kursu papierów spółki na doniesienia „Gazety Wyborczej” o wniosku o zajęcie pakietu akcji Elektrimu należących do wiceprezesa Ryszarda Opary. W wydanym komunikacie spółka poinformowała, że za tydzień spotka się jej rada nadzorcza, która podejmie „kroki dotyczące wiceprezesa zarządu”. Nie wyjaśniono, co to oznacza.

Wyraźnie wzrósł kurs papierów Prokomu, ale to Softbank był najmocniej drożejącym przedstawicielem branży IT. Jego akcje zwyżkowały zdecydowanie od pierwszych minut notowań. Pomogła im w tym zapewne wiadomość o kontrakcie na dostawę serwerów, który spółka zawarła z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jego wartość przekracza 55 mln zł.

Nie zaliczy do udanych poniedziałkowej sesji Amica. Jej akcje mocno staniały w ostatniej godzinie notowań na warszawskiej giełdzie. W kilku dużych transakcjach zmieniły właściciela pakiety ponad 100 tys. papierów spółki. Obroty akcjami Amiki ustępowały na zamknięciu jedynie wartości wymiany papierów TP SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda udanie rozpoczęła tydzień