Czytasz dzięki

Giełda, waluty, surowce, koronawirus [RELACJA]

opublikowano: 04-03-2020, 08:06

Śledź relację z najważniejszych wydarzeń dnia na rynkach.

17:21 Wśród blue chipów największym przegranym jest PKN Orlen (-5 proc.), o 4 proc. potaniały akcje JSW i mBanku. Na plusie za to m.in. Play, Cyfrowy Polast i Orange Polska.

17:20 WIG20 kończy sesję spadkiem o 1,5 proc.

17:18 S&P Global obniżył prognozę wzrosut PKB w 2020 r. z 1 do 0,5 proc. , a Wielkiej Brytanii z 1 do 0,8 proc. z powodu koronawirusa.

16.57 Sytuacja epidemii nowego koronawirusa w Chinach wydaje się być już w pełni opanowana, patrząc przynajmniej na oficjalnie publikowane dane. Obecne obawy inwestorów związane są z rozprzestrzenianiem się koronawirusa po całym świecie. Brak przygotowania ze strony wielu państw powoduje, że nowe przypadki zachorowania rosną silniej z dnia na dzień. Czy poszczególne kraje zdecydują się na podobne działania jak w Chinach, które doprowadzą do zakończenia epidemii, ale doprowadzą do zastoju gospodarki? - zastanawia się Michał Stajniak z XTB.

Tymczasem WIG20 zmierza do sesyjnego minimum.

16:34 Prezes NBP nie przewiduje, aby nowy koronawirus spowodował poważne i trwałe perturbacje w gospodarce.

- Nie widzę, aby szef naszego banku centralnego miał jakąkolwiek ochotę obniżać stopy procentowe. Tak mało gołębio nie brzmiał od bardzo dawna, komentuje Piotr Bujak, ekonomista PKO BP.

16:31 Trzymiesięczna stopa Libor, pokazująca oprocentowanie pożyczek międzybankowych w dolarach, spadła w środę aż o 31,4 pkt. bazowego do 1,00063 proc. To jej największe tąpnięcie od października 2008 roku. Pięć dni temu także spadła najmocniej od 11 lat, ale wówczas była to zniżka o 11,8 punktu bazowego do 1,46275 proc. Więcej...

16:07 Indeksy w USA rosną, w Polsce natomiast spadają. Wczoraj było odwrotnie. 

13.59 Chińczycy 10 marca wracają do normalnej pracy, tymczasem włoski rząd zdecydował o zamknięciu w całym kraju szkół i uniwersytetów.

12:59 Negatywny wpływ koronawirusa na polską gospodarkę szacujemy wstępnie na ok. 0,2-0,3 PKB - wskazała w środę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Monitorujemy sytuację, staramy się elastycznie reagować - podkreśliła.

11.18 7,4 miliarda euro straci branża turystyczna we Włoszech w sezonie wiosennym z powodu koronawirusa - taką prognozę przedstawiła w środę federacja tego sektora oraz usług. "Sytuacja jest dramatyczna" - podkreślono.

10.48 Kurs Orlenu spada o 2 proc., tymczasem notowania Mercatora (producent rękawic medycznych) rosną o kolejne 7 proc. O 1 proc. tanieją natomiast akcje MBF Group, spółki z NewConnect, która wczoraj ogłosiła wejście w biznes okołokoronawirusowy, co mocno podbiło jej notowania.

10:46 Ministerstwo Finansów rozmawia z Orlenem w sprawie odkażalników w związku z kornawirusem.

10:42 Na zachodnioeuropejskich giełdach indeksy się wahają - na rynkach słabną nastroje po wtorkowej decyzji Fed w sprawie polityki monetarnej. Inwestorzy oczekują, że po obniżce stóp procentowych w USA zapadną podobne decyzje innych banków centralnych na świecie - w odpowiedzi na epidemię koronawirusa. Na rynkach trwa też analiza informacji z USA - na temat głosowania w prawyborach prezydenckich - tzw. superwtorku - wskazują maklerzy.

10:40 Sprzedaż aut w Chinach w lutym spadła o 80 proc., informuje Bloomberg.

9:40 Łukasz Stefanik, XTB: Dzisiejszy kalendarz jest bogaty w dane makroekonomiczne, co powinno mieć przełożenie na kształtowanie się kursu dolara. O godzinie 14:15 poznamy raport ADP o zatrudnieniu w USA który może być prognostykiem dla piątkowych Payrollsów, a dodatkowo publikowane będą indeksy wskaźniki PMI i ISM dla sektora usług. Warto też wspomnieć o decyzji w sprawie stóp procentowych Banku Kanady, gdzie podobnie jak w przypadku Fedu, szacuje się cięcie o 50 punktów bazowych do 1,25 proc.

9:08 WIG20 spada o ponad 1 proc. po otwarciu sesji na GPW.

8:30 W Korei Płd. do tej pory przebadałą ponad 100 tys. osób pod kątem koronawirusa, w Wlk. Brytanii testom poddano prawie 14 tys. osób, w Japonii przeprowadza się 4 tys. testów dziennie, pisze 'Wall Street Journal'.

8:29 Jeszcze o Fedzie:

Nieplanowane "awaryjne" obniżki kosztów pieniądza miały miejsce w krytycznych okresach. Czy automatycznie pomogły rynkowi akcji? Nie będziemy się tu na siłę doszukiwać pozytywnej odpowiedzi. Zdecydowana większość z nich - z wyjątkiem tej z 1998 roku - pojawiła się w trakcie trwania lub nawet w początkowej fazie bessy - pisze w porannym komentarzu Tomasz Hońdo z Quercus TFI.

8:21 Dziś kończy się dwudniowe posiedzenie RPP.

"Nie oczekujemy, by RPP poszła śladem FOMC i obcięła stopy. Wręcz przeciwnie zakładamy, że Rada wciąż będzie kreślić scenariusz stabilizacji stóp procentowych w średniookresowej perspektywie. Poza komentarzami dotyczącymi wpływu koronawirusa na gospodarkę w centrum uwagi znajdą się wyniki marcowej projekcji inflacyjnej, która wg nas pokaże wyższą ścieżkę inflacji CPI (przynajmniej w krótkim okresie), oraz niższą ścieżkę wzrostu PKB. W obliczu epidemii, która znacząco zwiększa niepewność prognoz, wpływ nowej projekcji na retorykę RPP nie będzie w naszej ocenie duży." - piszą w porannym komentarzu ekonomiści PKO BP.

8:20 Co oznacza obniżenie stóp procentowych przez amerykański bank centralny (Fed) o 0,5 pkt proc.? Czy taki nietypowy ruch nie sprawi, że obawy o załamanie gospodarcze staną się samospełniającą przepowiednią? - na te i inne pytania odpowiada Mariusz Adamiak z PKO BP.

8:17 Bank Światowy ogłosił we wtorek, ze przeznacza 12 mld dolarów na pomoc krajom walczącym ze skutkami zdrowotnymi i gospodarczymi epidemii koronawirusa. Pomoc może być, w razie potrzeby, zwiększona. Nasilają się obawy, że wirus poważnie zagrozi światowej gospodarce. Więcej...

8:16 Ceny ropy naftowej w środowy poranek rosną o około 1,5 proc. na fali nadziei, że osiągnięto progres w negocjacjach dotyczących głębszych cięć kwot wydobywczych w ramach kartelu OPEC i jego sojuszników. Więcej...

8:12 Minister Zdrowia potwierdził pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce.

Pacjent z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem pochodzi z woj. lubuskiego, jest hospitalizowany w Zielonej Górze.

8:07 Indeks PMI w chińskim sektorze usług spadł w lutym z 51,8 do 26,5 pkt. Analitycy oczekiwali 48 pkt. To najniższy poziom w historii. 

Podobne wskaźniki napłyną z innych krajów, ale...

"Usługowe PMI za luty mogą (podobnie jak indeksy dla przetwórstwa) nie odzwierciedlać (oprócz Chin, gdzie odnotowano spadek do 26,5 pkt.) skutków wybuchu epidemii koronawirusa" - piszą w porannym komentarzu ekonomiści PKO BP.

8:00

Zaskakująca decyzja amerykańskich władz o obniżeniu stóp procentowych wzbudziła niepewność i zdezorientowanie wśród inwestorów z Wall Street. Indeksy mocno spadły. 

Wskaźnik największych blue chipów Dow Jones IA tracił 2,95 proc. Indeks szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 2,82 proc. zaś technologiczny Nasdaq spadał o 2,99 proc.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane