Giełdy w Europie pod presją sektora finansowego

WST
opublikowano: 06-05-2008, 13:47

Informacje z sektora finansowego znów pogorszyły nastroje na największych zachodnioeuropejskich giełdach. Po raz kolejny do  podaży walorów zachęcił UBS, szwajcarski gigant bankowy. Swój udział w  podtrzymaniu spadkowej tendencji mają też Swiss Re, potentat rynku ubezpieczeniowego oraz poranne spadki w branży bankowej na dalekowschodnich parkietach.

UBS poinformował o konieczności przeprowadzenia znacznych redukcji zatrudnienia wskutek strat poniesionych na rynku kredytowym. Dodatkowo zapowiedział kontynuację procesu „odpisów” i przedstawił mało optymistyczną prognozę na kolejne miesiące.

Swoimi wynikami kwartalnymi mocno rozczarował ubezpieczyciel na życie, Swiss Re. Zysk okazał się niższy od prognozowanego przez analityków, a odpisy wyższe. Z miejsca doprowadziło to do przeceny konkurentów z Axa i Aegon na czele.

Po przeciwnej stronie rynku znalazły się walory spółek surowcowych. To zasługa rekordowych cen ropy i ponownie drożejących metali. Korzystają na tym m.in. papiery BHP Billiton czy Rio Tinto. W sektorze paliwowym cieszyć się mogą akcjonariusze Tullow Oil. Spółka poinformowała o odkryciu nowych złóż ropy w Ghanie, co zaowocowało spektakularnym wzrostem notowań.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy w Europie pod presją sektora finansowego