Glapiński: udzielanie nowych kredytów mieszkaniowych wymaga obserwacji

  • PAP
opublikowano: 18-07-2019, 10:45

Udzielanie nowych kredytów mieszkaniowych wymaga obserwacji, uwagi wymaga także niska zyskowność niektórych banków i sektor banków spółdzielczych - mówił w czwartek w Sejmie prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński przedstawiając sprawozdanie z działalności NBP w 2018 r.

Szef banku centralnego mówił m.in., że testy warunków skrajnych wskazują, iż dzięki konsekwentnej akumulacji kapitału banki w Polsce pozostają stosunkowo odporne na negatywne szoki.

Adam Glapiński
Zobacz więcej

Adam Glapiński fot. Marek Wiśniewski

"Nawet w razie wystąpienia bardzo niekorzystnej sytuacji makroekonomicznej, jedynie mała grupa banków zanotowałby niedobory kapitałów w stosunku do minimalnych regulacyjnych wymogów kapitałowych" - podkreślił Glapiński.

Zastrzegł jednak, że NBP identyfikuje zjawiska zachodzące w systemie bankowym lub jego otoczeniu, które wymagają szczególnej uwagi. Po pierwsze wymienił udzielanie nowych kredytów mieszkaniowych w warunkach utrzymującej się od lat niskiej ceny kredytu i wysokiej aktywności rynku nieruchomości w ostatnich kwartałach.

"Obszar ten wymaga obserwacji pod kątem ryzyka nadmiernej ekspansji. Oceniamy jednocześnie, że ryzyko to jest ograniczone z uwagi na podjęte w ostatnich latach działania nadzorcze i relatywnie konserwatywną politykę samych banków" - wyjaśnił.

Drugie wskazane przez szefa NBP zjawisko, na które trzeba uważać, to niska zyskowność części banków i długookresowe tego konsekwencje. Glapiński zaznaczył przy tym, że rentowność polskich banków jest powyżej średniej dla sektora bankowego UE, jednak w ostatnich latach znacznie spadła i jest poniżej szacowanego kosztu pozyskania kapitału na rynku.

Trzecie wymienione przez niego zjawisko to wyzwanie rozwojowe sektora banków spółdzielczych. "Sektor banków spółdzielczych jako całość funkcjonuje stabilnie, aczkolwiek stoi przed wyzwaniami krótko i długoterminowymi. Banki spółdzielcze w większości spełniają nadzorcze wymogi kapitałowe i płynnościowe. W części banków spółdzielczych niepokoi natomiast słaba jakość i wysoka koncentracja portfela kredytowego, przy nadal relatywnie niskim poziomie pokrycia zagrożonych kredytów odpisanych" - tłumaczył.

Glapiński zwrócił też uwagę na małą efektywność w sektorze związaną z modelem biznesowym i niski poziom integracji sektora, które "stanowią z kolei wyzwanie dla rozwoju w średnim terminie".

"Dlatego NBP od dawna wskazuje na potrzebę zwiększenia integracji banków spółdzielczych (...), a także na konieczność wzmocnienia banków zrzeszających" - dodał Glapiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu