Goldman Sachs ropę widzi tańszą

  • Jakub Sławiński
opublikowano: 08-08-2022, 14:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Eksperci banku inwestycyjnego zakładają, że kurs baryłki spadł tylko na chwilę i wróci powyżej 100 USD.

fot. Scott Eells/Bloomberg

Zgodnie z najnowszymi prognozami analityków banku Goldman Sachs, w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. średnia cena ropy Brent znajdzie się w przedziale od 110 do 125 USD za baryłkę. Jest to mniej niż zakładały dotychczasowe prognozy opublikowane przez bank. Wtedy wskazywano, że cena ta wyniesie między 130 a 140 USD za baryłkę.

Ceny ropy Brent w ostatnich miesiącach spadały. Od kilku dni za jednostkę surowca trzeba zapłacić około 95 USD za baryłkę. Od początku czerwca przecena sięga 25 proc. Rynek charakteryzował się niską płynnością i rosnącą liczbą czynników, negatywnie wpływających na notowania. Inwestorzy obawiali się skutków recesji, osłabienia popytu poniżej sezonowych wzorców, uwolnienia rezerw strategicznych USA i chińskiej polityki zero-Covid. Do tego doszły dane, świadczące o odbudowywaniu się rosyjskiej produkcji na skalę wyższą od oczekiwań.

Mimo to analitycy Goldman Sachasa uważają, że argumenty za wyższymi cenami ropy, takie jak niezrównoważony deficyt i konieczność redukcji popytu na ten surowiec, pozostają nadal w mocy. Bank nie zmienił prognozy na 2023 r. Zgodnie z nią, cena ropy Brent powinna wynosić 125 USD za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane