Greckie rentowności takie jak przed kryzysem

Jeśli próbować mierzyć ryzyko rozpadu strefy euro rozmiarami kłopotów Grecji, to prawdopodobieństwo czarnego scenariusza spadło do minimum.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Rentowności 10-letnich obligacji Grecji spadły w tym tygodniu poniżej 5 proc., co nie zdarzyło się od grudnia 2009 r. To dobitna oznaka, że inwestorzy odzyskali zaufanie do rządu w Atenach. Obliczany przez agencję Bloomberg i bank Barclays indeks notowań obligacji spod Akropolu wzrósł od początku roku o 23,8 proc., przy 6,9-procentowej zwyżce jego globalnego odpowiednika.

Mocna zniżka rentowności długu Hellady to reakcja na osiągnięcie w poniedziałek przez rząd porozumienia z wierzycielami w ramach przeglądu programu pomocowego, które następnie zostało zaaprobowane przez Eurogrupę. Inwestorzy zgodzili się na zamianę wartych ponad 25 mld EUR obligacji na papiery zapadające w 2023 oraz w 2042 r. Jeśli rząd wypełni wszystkie warunki porozumienia z wierzycielami, kolejna transza pomocy zostanie odblokowana w lutym.

W czwartek po południu 10-letnie papiery Grecji notowano przy rentowności 4,79 proc. Od początku roku znacznie spadły także rentowności obligacji Portugalii – z 3,76 proc. do 1,83 proc. Rentowności stabilizują się tymczasem na rynkach obligacji Włoch i Hiszpanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Greckie rentowności takie jak przed kryzysem