Greenspan: Wysoki deficyt handlowy zagraża gospodarce USA

Polska Agencja Prasowa SA
21-04-2005, 17:59

Szef Fed Alan Greenspan ocenił w czwartek podczas wystąpienia w amerykańskim Kongresie, że rekordowo wysoki deficyt obrotów bieżących i handlowy stanowią zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki.

Szef Fed Alan Greenspan ocenił w czwartek podczas wystąpienia w amerykańskim Kongresie, że rekordowo wysoki deficyt obrotów bieżących i handlowy stanowią zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki.

"Jest mało prawdopodobne, aby nasza sytuacja budżetowa poprawiła się znacząco w najbliższych latach, jeśli nie zostaną podjęte poważne działania zmierzające do redukcji deficytu obrotów bieżących i handlowego" - ocenił w czwartek Greenspan w wystąpieniu przed senacką komisją budżetową.

Administracja Busha zakłada, że deficyt federalny osiągnie rekordowy poziom 427 mld USD w roku fiskalnym, który zakończy się 30 września. Ostatnie szacunki biura budżetowego Kongresu mówią o deficycie na poziomie 394 mld USD.

Poprzedni rekordowy deficyt, odnotowany w roku fiskalnym 2004, wyniósł 412 mld USD.

Greenspan odniósł się też w czwartek do stanu amerykańskiej gospodarki i ocenił, że po solidnym 2004 r. aktywność gospodarcza wydaje się utrzymywać umiarkowanie dobre tempo.

W wystąpieniu szefa Fed nie było jednak żadnych komentarzy o polityce monetarnej i stopach procentowych.

Fed podwyższył główną stopę funduszy federalnych do 2,75 proc. podczas marcowego posiedzenia Rezerwy. Najbliższe spotkanie odbędzie się 3 maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Greenspan: Wysoki deficyt handlowy zagraża gospodarce USA