Grudzień taki, jak jego początek?

  • Marek Rogalski
opublikowano: 05-12-2019, 22:00

Polska waluta jedną z najmocniejszych na świecie.

W zestawieniu za pierwsze dni grudnia minimalnie lepiej zachowywał się tylko węgierski forint oraz kanadyjski dolar, a więc fakty mówią same za siebie. Powód takiego ruchu? Odreagowanie nadmiernej słabości z końcówki listopada, przy wsparciu ze strony słabnącego amerykańskiego dolara, któremu zaszkodziły dane makro.

Jeżeli negatywna tendencja w danych się nie zmieni, to mogą powrócić spekulacje odnośnie do cięcia stóp przez Fed w pierwszej połowie 2020 r., a to zwyczajowo wspierało bardziej ryzykowne aktywa. Jest tylko jedno „ale” — wojny handlowe mogą wywrócić wszystko albo wiele naprawić.

Dużo będzie zależeć od tego, co wydarzy się w okolicach 15 grudnia — wtedy zgodniez planem w Stanach Zjednoczonych mają wejść w życie wyższe stawki celne na chińskie produkty o wartości 160 mld USD. Teoretycznie możliwe jest zawarcie wcześniej porozumienia pomiędzy stronami lub decyzja Białego Domu o odroczeniu terminu o kilka tygodni. Jeżeli miałby wygrać biznesowy pragmatyzm, a nie polityka, to umowa „fazy pierwszej” powinna być już podpisana.

Donald Trump jednak kalkuluje już pod przyszłe wybory i decyzjami o wznowieniu ceł wobec Brazylii czy nałożeniu ich na Francję pokazał, że populistyczne podejście w gospodarce będzie jednym z fundamentów jego kampanii aż do listopada 2020 r. Paradoksalnie jednak, polityczna przyszłość urzędującego prezydenta związana jest z koniunkturą w gospodarce i tendencjami na giełdzie. Sposobu, który połączy wodę z ogniem, jednak nie ma…

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu