Czytasz dzięki

Hossa na surowcach przybiera na sile

Arkadiusz Bebel, Quercus TFI
opublikowano: 02-09-2020, 22:00

Trend wzrostowy na złocie, zapoczątkowany w połowie 2019 r., powinien trwać jeszcze kilka lat, gdyż trendy makroekonomiczne są w większości przypadków trendami wieloletnimi.

W ostatnich miesiącach do hossy dołączyły również inne surowce — chodzi tu nie tylko o metale szlachetne, ale też np. drewno, gaz, kawę czy kakao. W przypadku wzrostów na złocie są one w znacznym stopniu napędzane przez popyt spekulacyjny (napływy do funduszy ETF). W przypadku innych surowców sytuacja nie jest aż tak jednoznaczna. Można mówić o mieszance czynników fundamentalnych (z realnej gospodarki) i spekulacyjnych. Wzrost ceny drewna np. można uzasadnić zwiększeniem popytu na meble ogrodowe, a także utrudnieniami w transporcie surowca. Podobnie wzrost ceny platyny można uzasadniać oczekiwaniami poprawy w sektorze motoryzacyjnym. Z drugiej jednak strony w funduszach surowcowych na całym świecie pojawiają się napływy, co generuje dodatkowy popyt spekulacyjny.Warto tutaj zauważyć, że główna krytyka surowców jako klasy aktywów skupia się na tym, że nie generują dochodu (dywidendy, odsetki).

W przypadku zerowych stóp procentowych ta wada surowców nie jest już aż tak mocno zauważalna. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku wielu surowców trudnych do przechowywania koszt trzymania ekspozycji jest znacznie większy od zera (i nie jest on tak łatwo widoczny dla przeciętnego inwestora, można go oszacować, analizując krzywą terminową cen). W kwietniu o krótkoterminowymwpływie kwestii przechowywania surowca na ceny przekonali się spekulanci na rynku ropy. Patrząc na trwającą hossę na niektórych surowcach, wydaje się, że o tych kosztach wielu inwestorów już zapomniało. Historycznie hossa na surowcach oznaczała również poprawę w gospodarce. Tym razem może jednak okazać się, że wskutek napływu kapitału spekulacyjnego wzrost cen surowców będzie hamulcem dla wychodzącej z koronakryzysu gospodarki. Może to być również czynnik inflacjogenny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Bebel, Quercus TFI

Polecane