Indeksy rozjechały się z danymi makro

Zachowanie rynków akcji i dane makro, które zwykle poruszają się w podobnym kierunku, poszły w przeciwne strony.

Przez większą część ostatnich czterech lat opisujący koniunkturę w amerykańskim przemyśle wskaźnik ISM Manufacturing podążał w tą samą stronę co grupujący wszystkie rynki na świecie indeks giełdowy MSCI All Country World. To dosyć logiczna kolej zdarzeń. Oba indeksy osiągnęły dno koniunktury na początku 2016 r., po czym zwyżkowały, by kulminować w 2018 r. i pod koniec roku wyraźnie spadać. O ile jednak w 2019 r. rynki akcji zanotowały znaczące odbicie, o tyle ISM Manufacturing szybko przeszedł do pogłębiania wcześniejszych dołków. Zdaniem Andrzeja Nowaka, zarządzającego AXA TFI, przyczyna tegorocznej anomalii tkwi w działaniach Fedu i innych banków centralnych.

- Inwestorzy przestawili się na tryb ”im gorzej, tym lepiej”. Na złe dane z gospodarki reagują korzystnie, bo liczą na łagodzenie polityki pieniężnej – tłumaczy specjalista.

Według niego taka rozbieżność nie może się długo utrzymać. Albo gospodarka zareaguje na łagodzenie polityki, albo – przy braku jej reakcji – będzie musiało dojść do przeceny na giełdach. Rozczarowujące odczyty wskaźników PMI/ISM oraz zbyt wysokie rynkowe oczekiwania co do zysków spółek skłoniły strategów banku Morgan Stanley do cięcia rekomendacji dla akcji do „niedoważaj”. Mimo to Andrzej Nowak radzi przede wszystkim nie grać przeciwko Fedowi.

- Wierzę w skuteczność banków centralnych. Jeśli Fed będzie chciał wesprzeć wyceny aktywów, to najpewniej mu się to uda. Niższe stopy procentowe powinny wesprzeć akcje, niezależnie od tego, w jakim stopniu przełożą się na ożywienie gospodarcze – przewiduje zarządzający.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy