Indonezja chce zaprzestać eksportu surowego oleju palmowego

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 13-10-2021, 12:12

Największy na świecie producent oleju palmowego zamierza ostatecznie zaprzestać eksportu tego surowca w formie surowej. Indonezja chce przejść na sprzedaż produktów rafinowanych.

Ziarna palmy olejowej
Ziarna palmy olejowej
fot. Bloomberg

Ta największa gospodarka południowo-wschodniej Azji wyprodukowała w 2020 r. około 48,3 mln ton oleju palmowego, który wykorzystywany jest w wielu dziedzinach gospodarki od żywności przez przemysł kosmetyczny po paliwa. Rok wcześniej produkcja osiągnęła poziom 47,1 mln ton. Prognoza na rok 2021 zakłada wartość w okolicach 48 mln ton.

Z kolei na eksport trafiło w zeszłym roku 27,33 mln ton po spadku z 29,55 mln w roku 2019, kiedy to miał on wartość ponad 14,7 mld USD. Dane obejmują zarówno surowy olej jak i produkty rafinowane. Według danych statista.com, w 2019 r. nieco ponad 69 proc. stanowił eksport innych rodzajów oleju palmowego.

Prezydent kraju Joko Widodo stwierdził, że z ekonomicznego punktu widzenia, dla Indonezji bardziej opłacalna jest sprzedaż przetworzonych z oleju palmowego produktów

Musimy być odważni w podjęciu ostatecznej decyzji, nawet pomimo ryzyka procesów sądowych w WTO – powiedział Widodo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane