Inkubator dla geniuszy

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 23-11-2009, 00:00

Rusza Science 2Business, inkubator, który za unijne pieniądze zrealizuje pomysły polskich naukowców.

Rusza Science 2Business, inkubator, który za unijne pieniądze zrealizuje pomysły polskich naukowców.

Jutro startuje Science2Business, inkubator przedsiębiorczości, który będzie pomagał polskim naukowcom. W trzy lata wyda 20 mln zł na wcielanie w życie innowacyjnych pomysłów z biologii, biotechnologii, chemii, energetyki, energii odnawialnej i IT. Pieniądze na rozruch pochodzą z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

— Czekamy na pomysłodawców z tytułami naukowymi wszystkich stopni. Mile widziani będą też studenci i absolwenci. Chcemy znależć geniuszy — mówi Wojciech Szapiel, dyrektor ds. inwestycji Science2Business.

Eksperci inkubatora będą weryfikować innowacyjność pomysłów.

— Pomożemy autorom przygotować biznesplan, doradzimy prawnie, opracujemy strategię marketingową i prototyp — deklaruje Wojciech Szapiel.

Pomysłodawca może liczyć na wsparcie przez trzy lata.

— W kolejnej fazie wybierzemy projekty z szansami rynkowymi. Zamienimy je w spółki i będziemy dążyć do tego, by były rentowne. W grę wchodzi wsparcie do 200 tys. EUR na przedsięwzięcie — mówi Wojciech Szapiel.

Później dofinansowanie może być większe, bo w działania inkubatora włączą się aniołowie biznesu i inwestorzy venture capital.

— Pieniądze inwestorów chcemy pozyskiwać równolegle z wykorzystaniem pieniędzy unijnych. Zyskiem z pomysłów, które uda się wcielić w życie, wesprzemy następne. W ten sposób zagwarantujemy płynność inkubatora nawet gdy skończą się pieniądze z UE — tłumaczy Wojciech Szapiel.

Inkubator będzie współpracował z Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, Polską Akademią Nauk, Politechniką Warszawską i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.

— Nasi eksperci będą służyć wiedzą i doświadczeniem na różnych etapach działalności. Pomożemy też w tworzeniu prototypów wybranych projektów. Liczymy, że skorzystają również nasi doktoranci i studenci — mówi dr Piotr Gawrysiak z Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu