Internet w Polsce jest coraz tańszy

opublikowano: 09-04-2018, 22:00

Ceny najszybszych łącz stacjonarnych spadają w największym tempie, podobnie jak ceny dużych pakietów danych w internecie mobilnym — wynika z danych UKE.

Pan ma taniej, pani ma taniej i tak, tak, pani z firmą też ma taniej. Taki jest krajobraz polskiego rynku dostępu do internetu — tak stacjonarnego, jak i mobilnego — na początku 2018 r. Z analiz cen internetu stacjonarnego i mobilnego, przygotowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat mocno spadły stawki płacone przez indywidualnych i firmowych użytkowników internetu. Łącza są też coraz szybsze — jak podaje UKE, w 2013 r. 57 proc. użytkowników łącz stacjonarnych dysponowało przepływnością poniżej 10 Mb/S. Dziś to około 28 proc. Jednocześnie ceny najwolniejszych łącz w ostatnich latach utrzymują się na podobnym poziomie, spadają natomiast koszty internetu szerokopasmowego, zwłaszcza o przepływności powyżej 100 Mb/s.

Z raportu UKE, którym kieruje Marcin Cichy, wynika, że w ostatnich czterech latach mocno spadły stawki płacone przez indywidualnych i firmowych użytkowników internetu.
Zobacz więcej

Z raportu UKE, którym kieruje Marcin Cichy, wynika, że w ostatnich czterech latach mocno spadły stawki płacone przez indywidualnych i firmowych użytkowników internetu.

Taniej jest też w internecie mobilnym, wykupowanym jako osobna usługa (nie jako część abonamentu telefonicznego). „W odniesieniu do efektywnego kosztu 1 GB zmiany były jeszcze bardziej widoczne w wyniku coraz większej liczby dostępnych GB w pakietach danych oferowanych klientom. Szczególnie duży spadek zanotowano w przedziale do 50 GB (miesięcznie), gdzie stawka za 1 GB spadła o 18 zł” — podaje UKE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy