Iran: do niedzieli wejście w życie porozumienia o zniesieniu sankcji

PAP
opublikowano: 13-01-2016, 19:28

Najpóźniej do niedzieli wejdzie w życie porozumienie Iranu z wielkimi mocarstwami o ograniczeniu irańskiego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie zachodnich sankcji - oświadczył w środę główny irański negocjator nuklearny Abbas Aragczi.

Aragczi powiedział, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) powinna w piątek wydać raport potwierdzający, że Iran realizuje ustalenia mające na celu zagwarantowanie, że jego program atomowy jest ograniczony wyłącznie do celów cywilnych.

"W piątek, sobotę lub niedzielę ogłosimy wdrożenie porozumienia nuklearnego" - powiedział Aragczi, cytowany przez oficjalną agencję prasową IRNA.

W Waszyngtonie szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry, jeden ze współautorów historycznego porozumienia z Iranem zawartego w lipcu, potwierdził, że "dzień wejścia w życie porozumienia jest bardzo bliski, tzn. nastąpi to w dniu, gdy Iran dowiedzie, że wystarczająco zredukował swój program nuklearny, aby zacząć korzystać ze złagodzenia sankcji".

"Prawdopodobnie w najbliższych dniach" - powiedział Kerry, powtarzając swoją prognozę wygłoszoną już w czwartek.

MAEA nie potwierdziła żadnej daty.

Według Aragcziego ogłoszenie wejścia w życie porozumienia nastąpi w drodze wspólnego komunikatu prasowego wydanego przez ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa i szefową unijnej dyplomacji Federicę Mogherini w imieniu sześciu mocarstw: USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji i Chin.

Aragczi wspomniał także, że przygotowywana jest ceremonia z okazji wejścia w życie porozumienia, w nieokreślonym jeszcze miejscu, być może z udziałem szefów dyplomacji wszystkich zaangażowanych krajów.

Zawarte w lipcu w Wiedniu porozumienie zobowiązuje Iran do całkowitej rezygnacji z ewentualnych planów budowy bomby atomowej. W zamian za takie zobowiązanie Teheranu Zachód zgodził się stopniowo znieść swoje sankcje gospodarcze.

W ramach realizacji porozumienia, Iran znacząco zredukował już liczbę wirówek do wzbogacania uranu, przekazał za granicę niemal wszystkie zapasy wzbogaconego uranu, a w środę poinformowano o spełnieniu kolejnego warunku, jakim było usunięcie rdzenia reaktora na ciężką wodę w Araku i wypełnieniu go cementem.

Źródła irańskie poinformowały, że w środę przebywała w Iranie znacząca liczba inspektorów MAEA, którzy weryfikują realizację przez Iran postanowień porozumienia.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział w przemówieniu wyemitowanym w poniedziałek w telewizji państwowej, że liczy na to, iż "sankcje przeciwko Iranowi zostaną zniesione w ciągu kilku dni".

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane