Jak w pandemii płynęły pieniądze do start-upów

opublikowano: 11-02-2021, 20:00

Pod względem wzrostu liczby inwestycji venture capital Polska przechorowała koronawirusa łagodniej niż świat.

Wybuch pandemii COVID-19 odbił się również na branży venture capital (VC) i sektorze startupowym. Mimo że 2020 r. przyniósł rekordową wartość inwestycji zarówno w USA, jak też na rodzimym podwórku, to wskaźniki dotyczące liczby przeprowadzanych transakcji w poszczególnych kwartałach wyraźnie pokazują nerwowe dla inwestorów momenty (dane w tabeli). Pod względem wzrostu liczby inwestycji przeprowadzonych w 2020 r. Polska wypadła lepiej od Europy czy USA, notując 16-procentowy przyrost w stosunku do 2019 r. Świat zakończył rok na minusie — według danych PwC i CB Insights w Europie liczba transakcji spadła o 6 proc. r/r, a w USA o 9 proc.

Oczywiście pod względem wartości inwestycji w start-upy trudno Polskę zrównywać z krajami zachodnioeuropejskimi czy USA, gdzie rundy są nieporównywalnie wyższe. Według danych PFR Ventures i rodzimego funduszu Inovo w Polsce łączna wartość inwestycji w start-upy w 2020 r. wyniosła rekordowe 2,127 mld zł, czyli 1,7 razy więcej niż w 2019 r., natomiast w USA aż 130 mld USD (dane CB Insights), co daje 14-procentowy wzrost.

Inwestorzy na świecie częściej decydowali się na finansowanie projektów o ustabilizowanej sytuacji rynkowej, które dojrzały już do pozyskiwania większych rund inwestycyjnych, niż start-upów będących w fazie seed. Także w Polsce rekord wartości inwestycji zagwarantowały transakcje z udziałem trzech spółek, jednych z najbardziej rozwiniętych w kraju: Booksy — 266 mln zł, Brainly — 302 mln zł i polsko-fińskiej Iceye — 331 mln zł.

O zwiększonej liczbie inwestycji zdecydował w Polsce dopływ publicznych pieniędzy (ponad połowa rodzimych funduszy VC zarządza publiczno-prywatnym kapitałem). Pieniądze z puli publicznej trafiają w sporej części do start-upów na wczesnym etapie rozwoju (duża liczba rund o mniejszej wartości), natomiast głównymi finansującymi polskie start-upy w rundach B, C czy D są zagraniczne podmioty.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Wzrost liczby transakcji w I kw. 2020 r. wynikał z rozpędu, jakiego nabrały fundusze zasilane kapitałem PFR Ventures jeszcze w 2019 r. Wyhamowanie spowodowane obawą przed tym, jak COVID-19 i lockdown wpłyną na branżę start-upów, przyszło w II kw. W następnych dwóch kwartałach zespoły powróciły do inwestowania, a rynek odnotował kolejne wzrosty: o 33 i 186 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2019 r. Dużą rolę odegrały pieniądze publiczno-prywatne w funduszach wspieranych przez PFR Ventures, NCBR i BGK. W 2020 r. były obecne w 252 na 310 transakcji — mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.

W rozpędzie:
W rozpędzie:
OrderedDict([('mark', OrderedDict([('@id', 'mark-2dc7162a0e73c4079169862b281c8e76'), ('#text', 'wartość inwestycji')])), ('#text', 'Zdaniem Aleksandera Mokrzyckiego, wiceprezesa PFR Ventures, rekordowa w start-upy w 2020 r. jest kontynuacją wzrostów na rynku notowanych rok wcześniej.')])
materiały prasowe

Fundusze pod pieczą PFR dokonały w 2020 r. o blisko 80 proc. więcej transakcji niż w 2019 r., co było spowodowane uaktywnieniem nowej puli publicznych pieniędzy na inwestycje VC w I kw. W 2021 r. PFR Ventures spodziewa się wzrostów, ale już znacznie mniejszych.

„Pomimo niepewnego otoczenia rynkowego 2020 r. był bez wątpienia najlepszy w historii polskiej sceny startupowej” – tak Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners, komentował wyniki niedawno opublikowanego wspólnie z PFR Ventures raportu „Transakcje na polskim rynku VC w 2020”.

Venture capital pod naporem koronawirusa - liczba transakcji w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. (w proc.)

Zmiana liczby transakcji VC (r/r)I kwartałII kwartałIII kwartał2020 r.
USA (dane PwC/CB Insights)-13-18–11– 9
Europa (PwC/CB Insights)–15– 9–3–6
Polska (PFR Ventures i Inovo)63–543316
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane