Jak zastosować blockchain i wyprzedzić konkurencję

opublikowano: 19-12-2018, 22:00

Bezpieczne i szybkie przeprowadzanie w internecie transakcji związanych z wymianą pieniędzy, papierów wartościowych albo własności intelektualnej. Zapewnienie wiarygodności dokumentów, nawet jeśli strony umowy nie znają się lub sobie nie ufają.

To teraz możliwe, a przede wszystkim bezpieczne dzięki technologii łańcucha bloków (ang. blockchain). To prawdziwa rewolucja w biznesie

— Sposobów na wykorzystanie blockchaina w praktyce jest tyle, ile wymyślimy. Potencjał tej technologii jest trudny do przecenienia i nie należy wiązać go wyłącznie z kryptowalutami — mówi Grzegorz Gołda z Cloudware Polska, spółki, która wdraża takie rozwiązania dla swoich biznesowych klientów.

Aż jedna trzecia menedżerów wyższego szczebla, którzy wzięli udział w badaniu IBM, przyznała, że ich firmy mocno interesują się technologią blockchain. Jednym z pierwszych jej zastosowań były kryptowaluty. Jednak możliwości tego narzędzia są o wiele większe...

Czym jest blockchain

Blockchain to rozproszone repozytorium danych, bez jednego punktu kontroli i centralnego miejsca ich przechowywania. Służy do rejestracji np. transakcji, płatności lub zapisów księgowych, zakodowanych za pomocą algorytmów kryptograficznych. Efekt rewolucji, którą ze sobą przynosi, to przede wszystkim zaufanie, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Narzędzie zapisuje dane, łącząc je w bloki i dopiero, gdy jeden blok zostaje zapełniony, dołączany jest kolejny. Każdy element ma zakodowaną informację na temat tego, jak wyglądają inne i na jakich zasadach są przyłączane. Ponieważ bloki są ze sobą powiązane, nieuprawniona ingerencja w rejestr od razu pokazuje, że coś jest nie tak, a łańcuch momentalnie się zrywa. Blockchain staje się więc — w dużym uproszczeniu — notariuszem każdego przesyłanego dokumentu, gwarantującym jego niezmienność. Pewne jest też to, że każdy nowy element takiej sieci ściśle spełnia wymagania, które ustalili jej członkowie.

— Wartością dodaną jest tu bezpieczeństwo, które gwarantuje bardzo zaawansowana kryptografia i klucze eliptyczne, w tej chwili nie do złamania — tłumaczy Grzegorz Gołda.

Ultraszybki transfer

Jeden ze światowych potentatów w produkcji samolotów stosuje blockchain do ewidencji obiegu dokumentów, eliminując w ten sposób groźbę pomyłki czy podmiany. Wykorzystuje do tego serwery IBM Power Systems. Urządzenia te zbudowane są w sposób pozwalający sprostać najcięższym zadaniom w dziedzinie przetwarzania danych, od obsługi aplikacji o newralgicznym znaczeniu po wdrażanie nowej generacji sztucznej inteligencji. IBM POWER9 to urządzenia ultraszybkie i wydajne, których parametry sprostają takim wyzwaniom jak właśnie technologia łańcucha bloków.

Łatwo wyobrazić sobie sieć banków, w której blockchain pozwalałby na natychmiastowe przelewy z jednego na drugi koniec świata, bez dodatkowych kosztów. Ale narzędzie sprawdzi się także w małej firmie. Cloudware Polska oferuje w tym zakresie konsulting oraz pełne wdrożenie.

Rozwiązanie dla każdej firmy

Jakie miejsce we współczesnym biznesie zajmuje tematyka łańcucha bloków? Nowe przedsięwzięcia IBM, jak współpraca z globalną firmą logistyczną Maersk w celu obniżenia kosztów administracyjnych transportu drogą morską, pokazują, że blockchain traktowany jest bardzo poważnie przez liderów branżowych. Konsorcjum we.trade, złożone z dziewięciu największych europejskich banków i mające na celu obniżenie kosztów finansowania handlu transgranicznego dla sektora MŚP, wraz z IBM buduje platformę opartą na blockchain. W Polsce blockchain jest już wykorzystywany m.in. do rozwiązania problemu tzw. trwałego nośnika danych w bankowości.

Jak współpracować z dostawcami

Najłatwiej jest dostrzec korzyści w sytuacji, gdy firma funkcjonuje w sieci różnych dostaw czy zależności. Nieważne, czy zamawia jakieś towary u wielu dostawców, czy też jest małym dostawcą pracującym dla giganta. Dlatego zdaniem ekspertów Cloudware branża logistyczna czy branże zarządzania łańcuchami dostaw, to te segmenty rynku, w których technologia blockchain może bardzo wiele zaoferować.

Rozwiązaniem tym powinny zainteresować się też firmy związane z rynkiem żywnościowym czy przetwórstwem rolno-spożywczym. Gdy mamy wielu poddostawców, jak w przypadku mleka, owoców czy warzyw, łańcuchy zależności transakcyjnych i obiegi dokumentów robią się skomplikowane. Uproszczenie ich i uwiarygodnienie w systemie blockchain daje więc bardzo szybko korzyści biznesowe.

IBM wspiera wdrażanie blockchain

Początkowo rejestr blockchain budowany był tak, że był dostępny dla każdego, czyli każdy mógł przeczytać dowolny jego wpis. We wdrożeniach biznesowych wygląda to inaczej. Platforma IBM Blockchain pozwala zarządzać dostępami w sposób efektywny i wygodny. Dzięki temu mamy gwarancję, że np. poddostawca widzi tylko swoje dane i zapisy tylko jego dotyczące, a nie widzi np. innych poddostawców, którzy mogą być jego konkurencją. IBM Blockchain pomaga przedsiębiorstwom w projektowaniu, wdrażaniu i utrzymywaniu sieci blockchain. Dzięki tej usłudze wszelkie organizacje (zarówno te używające papierowych dokumentów, jak i przedsiębiorstwa zaawansowane technologicznie) mogą opracowywać aplikacje i jednocześnie testować zabezpieczenia, dostępność i wydajność sieci blockchain objętej systemem uprawnień.

Przyspieszenie i usprawnienie procesów biznesowych, oszczędności, a także szeroka rozpiętość cenowa usługi blockchain sprawiają, że narzędziem tym powinny zainteresować się nie tylko duże, ale i całkiem małe firmy. Cloudware Polska oferuje w tym zakresie konsulting, ale też pełne wdrożenie, począwszy od analizy, przez projekt, aż po uruchomienie sieci u klienta. Proste łańcuchy bloków można uruchomić w usłudze chmurowej, ale te bardziej skomplikowane i rozbudowane wymagają bezpiecznego i niezawodnego sprzętu.

— Najlepiej jest zrobić to na produktach IBM Power, które są do tego bardzo dobrym narzędziem, ponieważ oferują ogromną moc obliczeniową i dają nam stabilność działania całego systemu. Do tego na jednej maszynie jesteśmy w stanie wygenerować kilkanaście lub kilkadziesiąt węzłów, które mogą pracować w sieci blockchain — tłumaczy Grzegorz Gołda z Cloudware Polska.

Rozwiązania IBM Power Systems, pozwalające tworzyć bezawaryjną infrastrukturę lokalną, ulokowały się na pierwszym miejscu w rankingu niezawodności ITIC. Najnowsza odsłona serwerów tej serii — POWER9 — to ultraszybkie urządzenia, których możliwości przejawiają się w wyższej wydajności wspieranych rozwiązań. Procesory POWER9 (zbudowane z myślą o erze zdominowanej przez technologię sztucznej inteligencji) zapewniają nawet 5-6 razy wyższą przepustowość we/wy i obsługę dwukrotnie większej liczby wątków niż urządzenia konkurencyjne.

Praktyczne informacje

Więcej informacji o tym, czym jest blockchain i jak w praktyce wykorzystać tę technologię, można znaleźć na portalu Blockchainbiz.pl oraz w zamieszczonym tam materiale White Paper.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy