Japonia znów pobudzi gospodarkę

KNS
08-12-2009, 13:00

Japoński rząd poinformował o planowanym dodatkowym wsparciu gospodarki pakietem stymulacyjnym o wartości 81 mld USD.

Spekuluje się, że to w dużej mierze reakcja nie tylko na pojawiające się sygnały ożywienia i zagrożenie ze strony deflacji, ale także i słabnącej popularności premiera - Yukio Hatoyamy.

Nowy projekt wesprze kwotą 3,5 bln jenów regiony. 600 mld jenów trafi na rynek pracy, zaś  800 mld na ekologiczne zachęty. Działania rządu opóźnią się jednak z powodu trwających negocjacji w ramach koalicji rządowej - podaje agencja Bloomberg.

Pakiet ujrzał światło dzienne tydzień po tym jak Bank Japonii stworzył program kredytowy w wysokości 10 bln jenów jako lekarstwo na deflację i umacniającego się jena. Według analityków, może przynieść przynajmniej tymczasową poprawę drugiej największej światowej gospodarki, która borykała się w II kw. z największą powojenną recesją.

„Programowi daję 50 punktów na 100” – twierdzi Massaki Kanno, kierownik ekonomistów JPMorgan Securities Japan. Pakiet „będzie efektywny w walce z deflacją i brakiem popytu ale nie przyśpieszy wzrostu gospodarczego od średnio do długoterminowego.”

Japonia stworzyła w sumie cztery pakiety stymulacyjne od września 2008 roku na łączną kwotę ponad 326 mld USD. Dla porównania amerykański plan Paulsona wynoisł 787 mld USD, a Chiński rząd wsparł gospodarkę kwotą 586 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KNS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Japonia znów pobudzi gospodarkę