Japońska gospodarka rośnie w tempie 4,8 proc. rocznie

opublikowano: 15-02-2007, 08:53

Gospodarka japońska rosła w ostatnim kwartale ubiegłego roku kalendarzowego szybciej niż się spodziewano, w tempie 4,8 procent rocznie - podały w czwartek agendy rządowe w Tokio.

 Gospodarka japońska rosła w ostatnim kwartale ubiegłego roku kalendarzowego szybciej niż się spodziewano, w tempie 4,8 procent rocznie - podały w czwartek agendy rządowe w Tokio. Eksperci prognozowali wzrost PKB na poziomie 3,8 procent w przeliczeniu rocznym.

Był to ósmy kolejny kwartał wzrostu japońskiego PKB, który zwiększył się o 1,2 proc. w porównaniu z 3. kwartałem. Głownym czynnikiem wzrostowym były wydatki na konsumpcję, które w 55 procentach przyczyniły się do wyników gospodarki, wzrastając o 1,1 proc. Wydatki kapitałowe przedsiębiorstw wzrosły realnie o 2,2 proc., eksport o 1,1 proc., import nie zmienił się.

W całym 2006 roku kalendarzowym japoński PKB wzrósł o 2,2 proc. w ujęciu realnym. Był siódmy kolejny rok wzrostu gospodarczego w Japonii.

Dane opublikowane przez japoński urząd rady ministrów wskazują, że japońska gospodarka, druga pod względem wielkości w świecie, przeżywa okres stabilnego wzrostu najdłuższy od zakończenia 2. wojny światowej, choć jego tempo jest znacznie niższe niż podczas boomu gospodarczego, jaki przeżywała Japonia między rokiem 1965 a 1970.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Japońska gospodarka rośnie w tempie 4,8 proc. rocznie