Jest chętny na Alchemię Karkosika

Maria Trepińska, Magdalena Graniszewska
25-11-2008, 06:55

Jest kandydat do przejęcia akcji hutniczej Alchemii od Romana Karkosika. To Złomrex Przemysława Sztuczkowskiego, największy w Polsce dystrybutor stali. Z naszych informacji wynika, że biznesmeni prowadzą rozmowy w sprawie połączenia obu firm.

Zostały już powołane zespoły prawno-ekonomiczne, które analizują różne scenariusze współpracy. Na dzisiaj (25 listopada) zaplanowane było robocze spotkanie stron w Poraju koło Częstochowy, czyli w siedzibie Złomreksu. Ostatecznie jednak termin został przesunięty na początek grudnia. Te informacje potwierdzają osoby z otoczenia Romana Karkosika.

— Nie komentuję — mówi sam Roman Karkosik.

Tymczasem Przemysław Sztuczkowski, prezes Złomreksu, zwany przez media "polskim Mittalem", zaprzecza.

— Nie ma takich rozmów. Nawet gdyby były, to prowadzilibyśmy je w ścisłej tajemnicy — mówi Przemysław Sztuczkowski.

— To dopiero pierwsze przymiarki do szeroko rozumianej współpracy, również kapitałowej — wyjaśnia członek ekipy Romana Karkosika.

Przypomina, że Karkosik i Sztuczkowski znają się i współpracują operacyjnie już od kilku lat. Przykładowo, Złomrex jest jednym z trzech największych dostawców złomu dla Alchemii.

Przedsiębiorcy bywają też dla siebie rywalami. W biznesowych starciach na razie prowadzi Roman Karkosik z wynikiem 2:1. Pierwszy pojedynek — Huta Batory. Walkę o przejęcie zakładu wygrał Karkosik. Kolejny przykład — Huta Stali Jakościowych i Walcownia Blach z Grupy Stalowa Wola. Tu górą był Złomrex. Szczęście ponownie uśmiechnęło się do Karkosika, kiedy przyszło do walki o Hutę Bankową. Wpadła do portfela znanego torunianina.

Zamiar sprzedaży swojego pakietu akcji giełdowej Alchemii Roman Karkosik ogłosił już kilka miesięcy temu. Jak zapewnia Piotr Michalczewski, wiceprezes Alchemii, zgłaszają się chętni, a niektórzy podpisali już standardowe umowy o zachowaniu poufności. W negocjacjach doradza Karkosikowi bank inwestycyjny  Unicredit CA IB.

Znany inwestor kontroluje bezpośrednio 58,7 proc. akcji Alchemii (poza nim akcje spółki ma żona i firmy zależne), a jego papiery rynek wycenia na około 850 mln zł. Kapitalizacja całej Alchemii to 1,45 mld zł.

Jak mogłaby wyglądać współpraca Karkosika i Sztuczkowskiego na poziomie kapitałowym? Jaka może być rola firmy Amber w fuzji? Na czym mogą polegać ewentualne synergie? Dowiesz się z wtorkowego „Pulsu Biznesu”!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska, Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jest chętny na Alchemię Karkosika