Jest kilku chętnych na Transocean

Cezary Pytlos
opublikowano: 30-06-1999, 00:00

Jest kilku chętnych na Transocean

Do końca czerwca Transocean, szczeciński przewoźnik morski, przedstawi Ministerstwu Skarbu Państwa listę inwestorów gotowych kupić od 10 do 80 proc. akcji firmy. Zgodnie z planem, prywatyzacja firmy powinna się zakończyć w maju przyszłego roku.

Na początku czerwca dobiegła końca analiza przedprywatyzacyjna szczecińskiej firmy. Obecnie ruch należy do zarządu Transoceanu, który na przełomie czerwca i lipca przedstawi resortowi skarbu listę firm, spośród których zostanie wybrany przyszły inwestor. Firmą interesują się zagraniczni potentaci na rynku żeglugowym.

— Od rozpoczęcia prywatyzacji interesuje się nami kilku zagranicznych przewoźników — potwierdza Jarosław Stępień, prezes Transoceanu.

Wiadomo, że zainteresowane są zarówno grecka Lawinia, jak i Eastwind z USA. Rozmowę o konkretnej liście ewentualnych inwestorów prezes Transoceanu proponuje jednak przełożyć o miesiąc.

Prywatyzacja w maju

— Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prywatyzacja zakończy się na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku. Inwestor wykupi od 10 do 80 proc. akcji firmy — poinformowała Magda Nienałtowska z biura prasowego MSP. 15 proc. akcji przypadnie pracownikom, a 5 proc. zostanie przeznaczonych na reprywatyzację.

Będzie drugi doradca

We wrześniu MSP ogłosi przetarg na kolejnego doradcę, który zweryfikuje wcześniejszą analizę oraz dokończy prywatyzację.

Transocean specjalizuje się w przewozach artykułów spożywczych. Ma sześć chłodnicowców, które pływają pod tanimi banderami — cypryjską i liberyjską. Firma dysponuje także 67 samochodami dostawczymi i dwiema bazami samochodowymi. Zatrudnia około 180 pracowników na lądzie oraz 300 kontraktowych pracowników na statkach. Prezes Jarosław Stępień zapowiada jednak nieznaczną redukcję zatrudnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jest kilku chętnych na Transocean