KE przygotowała zmiany przepisów umożliwiające transfer kutrów do Azji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2005, 18:48

Komisja Europejska przygotowała projekt zmian prawnych umożliwiających przekazania starych, wycofywanych z eksploatacji małych kutrów rybackich rybakom poszkodowanym w  wyniku grudniowego tsunami w krajach Azji Południowo-Wschodniej.

Komisja Europejska przygotowała projekt zmian prawnych umożliwiających przekazania starych, wycofywanych z eksploatacji małych kutrów rybackich rybakom poszkodowanym w  wyniku grudniowego tsunami w krajach Azji Południowo-Wschodniej.

    "Dziś Komisja przyjęła propozycję regulacji, które mają usunąć przeszkody prawne we współfinansowaniu przez UE ewentualnego transferu kutrów rybackich do regionów dotkniętych  katastrofą" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka unijnego komisarza ds. rybołówstwa i polityki morskiej, Mireille Thom.

    W ramach pomocy UE, do Azji mogłyby trafić również kutry z Polski, które rybacy złomują w zamian za unijne rekompensaty. Zdaniem polskich rybaków, jest to dobra inicjatywa.

  Czwartkowe propozycje KE muszą zostać zaakceptowane jeszcze przez Radę Ministrów UE i Parlament Europejski.

    "Prawdopodobnie projekt będzie rozpatrywany na posiedzeniu ministrów rybołówstwa 28 grudnia" - powiedziała PAP pani Thom. Jej zdaniem, europarlament zajmie się sprawą jeszcze przed posiedzeniem ministerialnym. Thom zaznaczyła, że potrzebne jest najpierw określenie, czy taki transfer jest potrzebny i pożądany.

    Jak poinformowała, kutry dla grudniowego ofiar tsunami muszą spełniać określone warunki: mieć 5-20 lat, muszą być w pełni sprawne i nie dłuższe niż 12 metrów.

    Przekazywanie kutrów miałoby się zakończyć do 30 czerwca 2006 roku.

    UE pomogłaby w transporcie kutrów do Azji, oferując na ten cel dodatkową 20-procentową premię dla rybaków, którzy zdecydują się oddać kutry. "Środki z premii będą mogły być przeznaczone również na doposażenie kutrów w niezbędne oprzyrządowanie" - powiedziała Thom.

    UE restrukturyzuje swoje rybołówstwo, wycofując część kutrów w związku z ograniczeniami połowowymi.

    Ponadto Komisja zdecydowała o udzieleniu pomocy dotkniętym przez tsunami regionom w przeprowadzaniu ekspertyz technicznych na temat stanu i potrzeb lokalnego rybołówstwa oraz gospodarki morskiej. Eksperci unijni będą także pomagać we wdrażaniu programów mających na celu odbudowę tych sektorów.

    Na początku stycznia przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Durao Barroso zapowiedział, że Unia Europejska prawdopodobnie odda stare lub zbędne kutry rybackie krajom Azji Południowo-Wschodniej, co pozwoliłoby im na odnowienie zniszczonej floty rybackiej. Pod koniec stycznia nad propozycją debatowali unijni ministrowie rolnictwa i rybołówstwa. Ustalili wtedy, że sprawa  zostanie przeanalizowana przez ekspertów.

     W Polsce jest obecnie zarejestrowanych 416 kutrów, z tego około 150 w woj. zachodniopomorskim. Resort rolnictwa zakłada, że do końca roku 2006 z możliwości złomowania kutrów skorzysta ok. 40 procent polskich rybaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane