Kompania Węglowa zwiększy produkcję węgla koksowego

DI, PAP
20-02-2013, 14:13

Kompania Węglowa, wyspecjalizowana w produkcji węgla energetycznego dla elektrowni oraz odbiorców komunalnych i indywidualnych, chce w tym roku o ponad połowę zwiększyć wydobycie węgla koksowego.

Ma on stanowić niespełna 10 proc. całej produkcji firmy.

Tegoroczny plan techniczno-ekonomiczny Kompanii zakłada wzrost wydobycia węgla koksowego o 1,3 mln ton, do poziomu 3,6 mln ton.

"Węgiel koksowy jest poszukiwany na rynku, osiąga też znacząco wyższe ceny od węgla energetycznego. W sytuacji mniejszego zapotrzebowania na węgiel staramy się w miarę możliwości zwiększać produkcję tych gatunków, które są oczekiwane przez rynek i gwarantują przychody" - wyjaśnił w środę PAP rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Produkcja węgla koksowego jest domeną Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W kopalniach Kompanii nie ma najpopularniejszego węgla koksowego typu 35, jest natomiast węgiel typu 34, o nieco innych parametrach, także wykorzystywany m.in. w koksownictwie i hutnictwie.

W KW węgiel koksowy produkują m.in. kopalnie Knurów-Szczygłowice oraz Halemba i Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Właśnie w tych kopalniach zakładane jest zwiększenie wydobycia.

W ubiegłym roku wszystkie kopalnie KW wydobyły w sumie 39,3 mln ton węgla (w tym 2,3 mln ton koksowego), o ok. pół mln ton mniej niż rok wcześniej. Jednak ponad 5 mln ton węgla energetycznego z bieżącej produkcji nie znalazło nabywców i trafiło na przykopalniane zwały. Plan na 2013 r. zakłada wydobycie ok. 36,5 mln ton węgla i zmniejszenie zwałów. Produkcja ma być lepiej dostosowana do popytu na węgiel.

Plany zwiększenia wydobycia węgla koksowego w KW sceptycznie przyjęła strona społeczna. W swojej negatywnej opinii do planu techniczno-ekonomicznego Rada Pracowników Kompanii wskazała m.in. iż z analizy kopalń, które ten rodzaj węgla produkują, nie wynika, aby mogły one taki osiągnąć zakładaną produkcję.

Rada Pracowników wskazała też na sprzeczności w założeniach, ponieważ przyjęto zwiększone wydobycie węgla koksowego, ale założono jego sprzedaż mniejszą od wydobycia. "Biorąc pod uwagę, że tego gatunku węgla nie produkowało się do tej pory na zwały, brak w tych założeniach konsekwencji" - wskazała rada w swojej opinii.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kompania Węglowa zwiększy produkcję węgla koksowego