Krynica Vitamin gra w zielone

opublikowano: 24-01-2021, 20:00

Giełdowy producent napojów idzie śladem innych firm — w fabryce skorzysta z  zielonej energii.

Klienci oczekują od biznesu ekologicznych rozwiązań, potwierdzają to m.in. tacy giganci, jak PGE, Orlen i Orange Polska. W tyle nie pozostaje też notowana na GPW Krynica Vitamin. Na ten rok zawarła kontrakt z PGE Obrót na zakup energii elektrycznej pochodzącej w 100 proc. z odnawialnych źródeł (OZE).

– Na podobny krok decyduje się z roku na rok coraz więcej dużych firm, w tym giełdowych. Po zieloną energię sięgają również firmy z sektora MŚP, instalując fotowoltaikę na potrzeby swojej działalności. Bardzo dynamicznie zwiększa się nie tylko liczba klientów, ale także wolumen energii z OZE, którą dostarczamy. Spółkom podobnym rozmiarem do Krynicy Vitamin taki ruch opłaca się nie tylko wizerunkowo, ale też finansowo – mówi Robert Choma, prezes PGE Obrót.

Umowa dotyczy prawie 10 GWh, co wystarczyłoby na rok dla około 2,4 tys. gospodarstw domowych. Zakład w miejscowości Dziadkowskie-Folwark ma 26,5 tys. m kw. powierzchni, w tym 7,5 tys. m kw. produkcyjnej. Pozwala mu to na wytwarzanie na pięciu liniach ponad 400 mln sztuk napojów rocznie. Krynica Vitamin miała po trzech kwartałach 2020 r. 360 mln zł przychodów (+54 proc. r/r) i 54,1 mln zysku netto, prawie dziesięciokrotnie więcej niż rok wcześniej.

– To była nasza inicjatywa, choć kontrahenci często pytają nas o stosunek do ochrony środowiska – mówi Piotr Czachorowski, prezes Krynicy Vitamin.

W ubiegłym roku firma sfinalizowała proekologiczną inwestycję — uruchomiła rozbudowaną część oczyszczalni ścieków, dzięki czemu znacząco zwiększyła się jej wydajność.

– W ostatnich latach zainwestowaliśmy w ten projekt około 5 mln zł. Jeszcze ją rozbudujemy. Gdy skończymy, będzie jedną z najnowocześniejszych w Polsce – twierdzi Piotr Czachorowski.

Spółka wdraża także inne ekologiczne rozwiązania, m.in. projekt szlifowania puszek. Nieużyte, ale już z nadrukiem, będzie można ponownie wykorzystać z nową etykietą.

– Rozważamy też możliwość wtórnego wykorzystania dwutlenku węgla do naszej produkcji i jesteśmy w trakcie audytu energetycznego, który wskaże dalsze kierunki – mówi szef Krynicy Vitamin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane