Łącze jest ciągle modne

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 17-05-2006, 00:00

Klient biznesowy może wybierać z ofert dostawców proponujących tradycyjną transmisję danych.

Polskę przecina plątanina kabli, z których duża część została ułożona bądź jest dzierżawiona przez providerów internetowych. Każdego dnia przepływają przez nie miliony megabitów informacji. Bo mimo pojawienia się sieci radiowych pozycja kabla wydaje się niezagrożona.

— Nowoczesny dostęp kablowy charakteryzuje się większymi przepustowościami oferowanymi klientom oraz wyższą średnią bezawaryjnością. Jego przyszłość wydaje się bezpieczna w związku z ciągłym rozwojem technologii dostępowych, np. z rodziny xDSL dla dostępu po liniach miedzianych, lub DOCSIS — dla dostępu w sieciach TV kablowych — mówi Michał Małyszko, kierownik zespołu menedżerów produktu NASK, firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań teleinformatycznych dla biznesu, administracji i nauki.

Połączenia kablowe były i są popularne. Przede wszystkim oferuje je wielu dostawców, co umożliwia klientowi wybór z szerokiego wachlarza produktów. Oferty dla biznesu mają Telekomunikacja Polska, Netia, Dialog, takie firmy jak NASK czy GTS Energis, ale też wiele innych. Ale kabel ma jeszcze mnóstwo innych zalet.

Zalety i wady

— Połączenie kablowe jest najpewniejszym i niezawodnym medium transmisyjnym. Połączenia radiowe są czułe na prędkość transmisji ze względu na ograniczenia pasma radiowego. Z tego powodu są droższe (opłaty za częstotliwość), drogi jest też sprzęt. Połączenia kablowe z reguły są niewrażliwe na czynniki pogodowe, a przez to niezawodne — przekonuje Leszek Sankowski, szef produktu w Netii.

Michał Małyszko zwraca jednak uwagę, że nie w każdym miejscu jest odpowiednia infrastruktura.

— Dostęp kablowy to rozwiązanie najpewniejsze i przyszłościowe. Jednak nie wszędzie jest ono technicznie dostępne. Rozwiązania radiowe (systemy punkt-wielopunkt typu LMDS czy WiMAX) spełniają standardowe wymagania klientów biznesowych. Są więc dobrą alternatywą dla dostępu kablowego. Przedsiębiorstwa mające jednak wyższe wymagania techniczne powinny skoncentrować się na dostępie kablowym lub też dedykowanej radiolinii (dostęp radiowy łączem typu punkt-punkt o wysokiej klasie niezawodności).

Wszystko w jednym

Nowe technologie to nowe rozwiązania. Operatorzy sieci kablowych wciąż dodają do swoich ofert kolejne usługi. To już nie tylko prosty dostęp do sieci.

— Obserwujemy, głównie w USA oraz w niektórych krajach UE, inwestycje największych operatorów w przejście na dostęp realizowany światłowodowo. Umożliwi to świadczenie usług o rewolucyjnie większych parametrach i rozwój wysokiej jakości usług triple-play (telewizja wysokiej rozdzielczości — HDTV, telefon, wideofon i dostęp do internetu o przepustowości kilkudziesięciu megabitów) — twierdzi Michał Małyszko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu