Lewiatan zaskarży do TK zapisy dot. odpracowywania dni świątecznych

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 30-11-2006, 16:35

PKPP Lewiatan zapowiada, że zaskarży do TK tryb wprowadzania w życie zmian w Kodeksie pracy, dotyczących odpracowywania dni świątecznych.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zapowiada, że na początku grudnia zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego tryb wprowadzania w życie zmian w Kodeksie pracy, dotyczących odpracowywania dni świątecznych.

Według Lewiatana, jednodniowe vacatio legis nowelizacji może uniemożliwić przedsiębiorcom realizację założonych na ten rok planów produkcyjnych.

Ustawa z 18 października 2006 r. została podpisana przez prezydenta RP 24 listopada, opublikowana w Dzienniku Ustaw 29 listopada 2006 r., a jej przepisy obowiązują od 30 listopada 2006 r. Nowe prawo znosi obowiązek odpracowywania jednego z dwóch dni świątecznych przypadających w tym samym tygodniu w dni powszednie (dotyczy świąt Bożego Narodzenia i świąt majowych - PAP). Regulacja ta dotyczyć będzie najbliższych Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ dni świąteczne wypadają kolejno w poniedziałek i wtorek 25 i 26 grudnia.

W ocenie Lewiatana, przedsiębiorcy stosujący w swych firmach czteromiesięczny okres rozliczeniowy ustalili plany produkcji w oparciu o przepisy funkcjonujące przed wprowadzeniem nowej ustawy i na tej podstawie podjęli zobowiązania wobec odbiorców.

"Przewidujemy, że w firmach wystąpią problemy z realizacją planów produkcyjnych. Pracodawcy zostaną postawieni przed następującym wyborem: albo zrealizują zaplanowany plan produkcyjny, a więc zatrudnią pracowników w godzinach nadliczbowych - co zwiększy koszty produkcji, albo będą musieli zapłacić kary za niewywiązanie się z kontraktu" - podkreśliła prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz w przesłanym PAP w czwartek stanowisku.

Dodała, że "sposób wprowadzenia tych przepisów jest karygodnym łamaniem idei państwa prawa". Z wyliczeń ekspertów Lewiatana wynika, że wejście w życie nowelizacji podniesie koszty pracy w skali rocznej o ponad 1,3 mld zł.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Lewiatan zaskarży do TK zapisy dot. odpracowywania dni świątecznych