Łódź się zmienia na lepsze

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 11-09-2012, 00:00

Rozwój infrastruktury i niewielka odległość od Warszawy sprawia, że Łódź staje się ciekawym miejscem do inwestowania.

Przez 15 lat istnienia Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE) wydano 210 zezwoleń na działalność. Inwestorzy stworzyli 25 tys. miejsc pracy, a zainwestowali 9 mld zł. Łódź się rozwija i przyciąga kolejnych inwestorów.

— Dzięki rozwijającej się sieci autostrad i budowie dworca Łódź Fabryczna miasto zyskuje lepsze połączenie z Warszawą — uważa Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland.

— Dynamika rozwoju łódzkiego rynku nie odbiega od tempa rozwoju innych stolic regionów, takich jak Kraków czy Wrocław. Co prawda kryzys finansowy zahamował nieco ekspansję wielu przedsiębiorstw, co wpłynęło na wzrost wskaźnika pustostanów w budynkach komercyjnych, ale rynek powoli wraca do normy. Średni wskaźnik pustostanów biurowych spadł w ciągu ostatnich 6 miesięcy z 22 do 14,6 proc. — mówi Łukasz Maciak, dyrektor inwestycji komercyjnych funduszy nieruchomości Arka.

Przybywa biurowców

W latach 2011-12 zainteresowanie inwestorów Łodzią i ŁSSE ponownie wzrosło. Tym samym zwiększyło się zapotrzebowanie na obiekty biurowe. Nowe inwestycje w okolicy miasta zamierzają realizować HP, Citi Handlowy, Manta.

Deweloperzy wykorzystali tę sytuację i rozpoczęlinowe budowy. W 2011 r. Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ oddał do użytku pierwszy z czterech biurowców wchodzących w skład Parku Biznesu Teofilów. Fundusz ma już pozwolenie na budowę kolejnego budynku, ale prace nie ruszą, dopóki pierwszy obiekt nie zostanie wynajęty w całości.

— Rozpoczynając budowę Parku Biznesu Teofilów, nie zakładaliśmy daty jego ukończenia. Parki biznesowe to inwestycje elastyczne i ich przewaga nad innymi typami biurowców polega właśnie na możliwości ich rozwijania w każdej chwili — wyjaśnia Łukasz Maciak.

Parkowi Teofilów rośnie konkurencja. Skanska Property Poland buduje biurowiec Green Horizon. Pierwszy budynek kompleksu zostanie oddany do użytku w IV kwartale 2012 r., a drugi w II kwartale 2013 r. Zadowalający poziom najmu zmotywował do rozbudowy kompleksu biurowego Cross Point także spółkę Mermaid Properties.

Powierzchnia drugiego budynku wyniesie 6,3 tys. mkw. Jego budowa ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2013 r. . Do inwestycji w Łodzi przymierza się także firma informatyczna Ericpol, która zamierza wybudować swój nowy oddział. W tym celu kupiła nieruchomość przy ulicy Sienkiewicza 175. Szacowana wartość inwestycji to ponad 40 mln zł.

Na zakupy do Łodzi

Łódź może pochwalić się dwoma z trzech największych centrów handlowych w Polsce — Manufakturą (110 tys. mkw.) i Portem Łódzkim (103 tys. mkw.). Powstają kolejne galerie (Sukcesja i Łódź Plaza), jednak inwestycje idą bardzo wolno, plany ich budowy ogłoszono już kilka lat temu. O ile budowa Łódź Plazy ruszyła w maju, o tyle działka pod Sukcesję wciąż stoi pusta. Trwają natomiast prace nad niewielką galerią Vis ą Vis (1,8 tys. mkw.). W październiku do użytku zostanie zaś oddane centrum Ptak Outlet.

To pierwszy etap inwestycji Ptak Expo, wielofunkcyjnego kompleksu handlowo-wystawienniczego w Rzgowie koło Łodzi. Znajdzie się tam około 140 lokali. Wkrótce po otwarciu outletu mają się rozpocząć prace przygotowujące teren pod budowę drugiego etapu Ptak Expo, czyli największego parku handlowego w regionie łódzkim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Łódź się zmienia na lepsze