Macron obiecuje więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną

  • PAP
opublikowano: 18-09-2018, 21:07

Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał dodatkowe pieniądze na opiekę zdrowotną w kraju i więcej lekarzy na obszarach wiejskich, żeby odciążyć szpitale, które borykają się z ograniczeniami budżetowymi; wiele placówek poza miastami jest teraz zamykana.

Wydatki na opiekę zdrowotną wzrosną o 2,5 proc. w 2019 roku, czyli o dodatkowe 400 mln euro w budżecie o wartości 200 mld euro - poinformował we wtorek Macron w Pałacu Elizejskim. "Bez tych zmian system szpitalny zawali się - zauważył szef francuskiego państwa. - Musimy przemyśleć, jak zorganizujemy opiekę zdrowia na następnych 50 lat".

Obietnice dotyczące naprawy systemu opieki zdrowotnej pojawiły się kilka dni po ogłoszeniu przez Macrona planu pomocowego w wysokości 8 mld euro dla 8,8 mln ludzi żyjących poniżej progu ubóstwa. Prezydent liczy, że jego reformy społeczne pomogą odeprzeć oskarżenia lewicy, że jest "prezydentem bogatych" oraz pomogą mu przełamać ostry spadek popularności - zwraca uwagę agencja Reutera.

System publicznej opieki zdrowotnej we Francji jest uważany za najlepszy na świecie, ale starzenie się społeczeństwa i ograniczenia finansowe sprawiły, że jest on przeciążony - wskazuje Reuters. Pacjenci coraz częściej skarżą się na przepełnione placówki medyczne, szczególnie oddziały ratunkowe, a na obszarach wiejskich - na czas podróży do najbliższej przychodni, podczas gdy pielęgniarki często narzekają na niedobór łóżek szpitalnych i personelu.

Prezydent obiecał zatrudnienie 4 tys. asystentów medycznych do zajmowania się dokumentacją i uwolni od tego lekarzy na obszarach miejskich, by ci mogli leczyć pacjentów. Około 400 lekarzy zostanie rozmieszczonych na obszarach wiejskich, gdzie jest nieliczny personel medyczny - zapowiedział Macron. Zaznaczył, że żadne szpitale nie zostaną zamknięte.

Zapowiedział, że z czasem będzie chciał przebudować skomplikowany system finansowania szpitali.

Od roku 2004 szpitale pokrywają swoje koszty z pieniędzy, jakie otrzymują od państwa za leczenie. Państwo reguluje, ile będzie płacić szpitalom publicznym za każdą interwencję. Presja na ograniczanie wydatków publicznych w ciągu ostatnich 10 lat skłoniła jednak niektóre szpitale do niepotrzebnych procedur w celu wygenerowania wystarczających wpływów na pokrycie swoich kosztów - wskazuje Reuters.

"(...) Wszystko w naszym systemie do tego zachęca i tracimy z pola widzenia jakość opieki (zdrowotnej)" - zauważył Macron. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane