Magazyny e-handlem stoją

  • Marta Sieliwierstow
02-03-2016, 22:00

Miniony rok był najlepszy w historii polskiego rynku magazynowego. Najbliższe miesiące mają być równie udane.

W 2015 r. deweloperzy oddali do użytku 925 tys. mkw. magazynów. Tym samym całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce zbliżyły się do 10 mln mkw. A w budowie jest jeszcze prawie 1 mln mkw.

STABILNY ROZWÓJ:
Wyświetl galerię [1/2]

STABILNY ROZWÓJ:

W 2016 r. zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową i przemysłową utrzyma się na poziomie podobnym jak w 2015 r. — ocenia Patrick Kurowski, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych CBRE. ARC

— o 41 proc. więcej niż przed rokiem. Tak duża podaż to odpowiedź na rosnący popyt, który w ubiegłym roku sięgnął aż 2,47 mln mkw. Przy czym 70 proc. powierzchni wynajęto w ramach nowych umów i ekspansji dotychczasowych klientów, a 30 proc. w ramach renegocjacji umów zawartych wcześniej.

— Ostatnie dwa lata były wyjątkowo dobre pod względem aktywności najemców — mieliśmy do czynienia z rekordową liczbą umów najmu, ale też deweloperów budujących magazyny i obiekty przemysłowe. Podobnie powinno być również w tym roku — zapowiada Patrick Kurowski, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych CBRE.

Nowi gracze

Największy rynek magazynowy w Polsce to niezmiennie Warszawa i jej okolice (30 proc. zasobów). Coraz lepsze drogi sprzyjają jednak rozwojowi budownictwa magazynowego w innych regionach: na Górnym Śląsku, w centrum kraju, Poznaniu i Wrocławie, gdzie w sumie jest 59 proc. krajowych zasobów. Liczba obiektów w budowie pozwala sądzić, że z czasem rynki regionalne będą zyskiwały jeszcze większe znaczenie. Tym bardziej, że deweloperzy coraz częściej decydują się na inwestycje w miastach, w których dotychczas byli nieobecni, w tym w mniejszych ośrodkach. Chodzi m.in. o Trójmiasto, Kraków, Rzeszów, Toruń, Szczecin i Lublin. Ich udział w krajowych zasobach powierzchni magazynowej wzrósł w ciągu roku o 2 pkt. proc. do 11 proc. Mimo dużej podaży a dzięki wysokiemu popytowi odsetek pustostanów spadł na koniec poprzedniego roku do 5,2 proc.

— Mimo bardzo małego odsetka pustostanów czynsze nie rosnąć i powinny być stabilne również w najbliższym czasie. Mamy do czynienia z rynkiem najemcy, dzięki temu zainteresowani wynajmem powierzchni magazynowych mogą uzyskać bardzo atrakcyjne warunki — mówi Patrick Kurowski.

Do największych budowanych obiektów należą Panattoni Park Stryków II (88 tys. mkw. — inwestycja typu BTS dla Leroy Merlin i Sonoco), Panattoni Park Warszawa — Konotopa (47 tys. mkw.) i Panattoni Park Sosnowiec (41 tys. mkw.).

Przyszłość magazynów

W ubiegłym roku najaktywniejsi byli najemcy z branży logistycznej i dystrybucyjnej (prawie 40 proc. wynajętej powierzchni), lekkiej produkcji (12 proc.), motoryzacyjnej i firmy zajmujące się handlem w internecie (po około 10 proc.). Ponieważ jednak na konto firm e-commerce idzie częściowo wynajem branży logistycznej i dystrybucyjnej, które są klientami tego sektora, więc ich rzeczywisty udział w rynku może być znacznie większy. — Sieci handlowe i sklepy poszerzają ofertę, uruchamiając dystrybucję on-line. Duże zagraniczne e-sklepy wynajmują magazyny do obsługi klientów z Europy Zachodniej i ekspansji na Wschód. Atutami Europy Środkowej są znacznie niższe koszty pozyskania wykwalifikowanych pracowników. Ponadto w Polsce mogą też często wynegocjować niższy czynsz — mówi Tom Listowski, partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i logistycznych w Polsce oraz relacji z klientami korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią w Cushman & Wakefield. W najbliższych latach to właśnie e-sklepy mogą być głównymi najemcami magazynów w Polsce. Według szacunków Cushman & Wakefield w 2016 r. mogą wynająć nawet 300 tys. mkw. Wiele firm, nie tylko rodzimych, będzie szukało u nas dużych magazynów — nawet ponad 50 tys. mkw.

— Sprzyjające warunki zachęcą nowych inwestorów z całego świata do budowania, wynajmowania i kupowania magazynów w Polsce — ocenia Tom Listowski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Magazyny e-handlem stoją