Marka SPAR przechodzi z rąk do rąk

opublikowano: 09-05-2019, 22:00

Południowoafrykańska firma, która ma zainwestować w Piotra i Pawła, uzyskała licencję na rozwój w Polsce marki, za którą wcześniej odpowiadał Bać-Pol.

Franczyzobiorcy sieci sklepów SPAR mają prawo mieć zawroty głowy. Szyld sieci i jej koncept pochodzą z Holandii. W Polsce przez lata za jej rozwój — jako krajowy masterfranczyzobiorca — odpowiadał hurtowniczy Bać-Pol z Rzeszowa, pod którego skrzydłami sieć urosła do 250 sklepów w kraju.

NIE ODPUSZCZA:
NIE ODPUSZCZA:
Polskim franczyzobiorcą marki SPAR był Bać-Pol, kierowany i kontrolowany przez Leszka Bacia. Przedsiębiorca nie zgadza się z wypowiedzeniem mu umowy i wszedł w spór prawny z byłym partnerem.
Fot. WM

Bać-Pol od ubiegłego roku intensywnie poszukuje inwestora, rozpoczął też procedurę sanacyjną. Tymczasem prawa do prowadzenia i rozwoju sieci SPAR w Polsce zmieniły właściciela.

W czwartek spółka SPAR International, właściciel praw do marki, poinformowała o przydzieleniu polskiej licencji franczyzowej holdingowi SPAR Group, notowanemu na giełdzie w Johannesburgu operatorowi sieci SPAR w 12 krajach, w tym Irlandii i Wielkiej Brytanii.

— Przyznanie licencji franczyzowej w Polsce to dla naszej grupy kolejny krok milowy i element realizacji strategii rozwoju międzynarodowego. Zamierzamy zwiększyć obecność w Polsce, która jest dlanas bardzo atrakcyjnym rynkiem — mówi Rob Philipson, który nadzoruje operacje SPAR Group w Polsce.

SPAR Group jeszcze w ubiegłym roku było zainteresowane przejęciem Bać-Polu. Teraz jest z nim w konflikcie. Jak pisały „Wiadomości Handlowe”, Bać-Pol uważa działania SPAR Group i SPAR International za „próbę wrogiego przejęcia” i twierdzi, że franczyzodawca nie miał podstaw do rozwiązywania umowy. Zdaniem polskiej spółki umowa wciąż obowiązuje.

Tymczasem południowoafrykańska grupa interesuje się kolejnym przejęciem w Polsce. Pod koniec kwietnia podpisała list intencyjny w sprawie inwestycji w sieć Piotr i Paweł, kontrolowanej obecnie przez Capital Partners. Na transakcję musi się jeszcze zgodzić UOKiK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane