Mediacja w hucie

GRA
24-08-2007, 00:00

Nie widać końca strajku w hucie Aluminium Konin-Impexmetal. Na razie nie pomaga nawet państwowy mediator.

Nie widać końca strajku w hucie Aluminium Konin-Impexmetal. Na razie nie pomaga nawet państwowy mediator.

Pracownicy największej huty w grupie giełdowego Impex-metalu mają już za sobą cztery dni strajku. Tyle samo trwa zastój produkcji w zakładzie (podtrzymywana jest tylko elektroliza i odlewnia). Związki zawodowe zaangażowane w spór deklarują, że nie powrócą do pracy, jeśli porozumienie nie zostanie zawarte.

Kiedy wczoraj zamykaliśmy to wydanie „PB”, negocjacje wciąż trwały. Po stronie władz huty znaleźli się przedstawiciele giełdowego Boryszewa. W rozmowach po raz pierwszy uczestniczył też wyznaczony przez państwo mediator. Na razie nie pomógł.

— Nie zgadzamy się w kwestii podwyżki i żądamy przywrócenia do pracy zwolnionych pracowników — mówił nam wczoraj Józef Graczyk z MZZ Hutników i Pracowników Aluminium Konin.

Przyznał jednak, że władze konińskiej huty wydają się być skłonne do cofnięcia wypowiedzenia związkowcom.

— Ale w tej kwestii sąd pracy i tak przyzna nam rację. Ważniejsze są podwyżki dla załogi, na które zarząd się nie zgadza — dodał związkowiec.

Związkowcy przypominają, że już w połowie lipca udało im się porozumieć z zarządem huty w sprawie podwyżki płac (chodziło o podwyższenie części stałej wynagrodzenia, kosztem części, która zależy od efektów pracy). Do podpisania porozumienia jednak nie doszło. Dlaczego? Zdaniem pracowników, władze po prostu wycofały się z obietnic.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mediacja w hucie