Mennica wybije karty chipowe

Artur A. Adamski
29-12-1998, 00:00

Mennica wybije karty chipowe

DOROBEK: — W ciągu ostatnich lat mojej działalności w Mennicy za najważniejsze osiągnięcia uważam bicie nowoczesnych monet, wprowadzenie spółki na giełdę oraz wybudowanie nowego budynku — mówi Wojciech Biernacki, prezes Mennicy Państwowej. fot. Marcin Wegner

Mennica Państwowa jest jedyną na giełdzie firmą, której głównym akcjonariuszem pozostanie Skarb Państwa (posiada 50,3 proc. akcji). Firma działa bowiem w branży dla każdego państwa strategicznej: produkcji środków płatniczych. Dlatego też nie można liczyć na poważniejszą zmianę akcjonariatu, a co się z tym wiąże nie jest ona interesująca dla dużych zachodnich inwestorów.

POZA produkcją monet obiegowych, Mennica zajmuje się wytwarzaniem medali i monet okolicznościowych, a także para się przetwórstwem metali szlachetnych. W tej ostatniej dziedzinie można doszukać się trzech odbiorców: zakładów azotowych, hut szkła i producentów porcelany oraz wytwórców włókna szklanego.

SPOŚRÓD nich ponad połowę produkcji metali szlachetnych odbierają cztery krajowe zakłady nawozów azotowych. Z tego też powodu sytuacja w rolnictwie ma pośredni wpływ na zyski Mennicy.

NAJPOWAŻNIEJSZYM odbiorcą wyrobów Mennicy jest Narodowy Bank Polski. Jest to faktycznie jedyny poważny odbierca monet. Poza monetami dla NBP, spółka stara się skorzystać z innych możliwości, np. ostatnio biła monety dla Dominikany.

MUSIMY bardziej dywersyfikować swoją działalność. Naszym dużym atutem jest zaufanie jakim można obdarzyć firmę. Wynika ono z tego, że jesteśmy zakładem o ścisłym reżimie kontroli wewnętrznej. Dlatego też chcemy się zająć wytwarzaniem i personalizacją kart chipowych dla banków i systemu ubezpieczeń społecznych. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z dwoma zagranicznymi firmami. Zanim zaczniemy produkować karty, pod koniec przyszłego roku uruchomimy personalizację kart — powiedział Wojciech Biernacki, prezes Mennicy Państwowej. Prezes swoją funkcję będzie pełnił jeszcze przez trzy dni, gdyż od nowego roku odchodzi na emeryturę, a jego miejsce zajmie Janusz Pilitowski obecnie zajmujący stanowisko dyrektora finansowego.

KARTY chipowe są wykorzystywane właściwie wszędzie: począwszy od bankomatów, poprzez telefony i parkomaty, a na kartach pacjenta skończywszy. Natomiast proces personalizacji to procedura zapełniania danymi karty chipowej: np. jeśli jest to karta bankomatowa, wtedy na karcie znajdują się wszystkie dane o kliencie. Dlatego też przy personalizacji karty bardzo ważne jest zachowanie tajemnicy, by dane o klientach banku nie dostały się w niepowołane ręce.

POZA TYM wciąż czeka na rozpoczęcie działalności spółka Mennicy i Wytworni Papierów Wartościowych, mająca w przyszłości produkować tablice rejestracyjne. Na razie jednak kwestia jej istnienia została odłożona ad acta. Nie wiadomo, czy i kiedy zostaną wprowadzone koncesje na produkcję tablic (pozwolenia takie miałoby zdobyć w kraju kilka firm, a ich kontrola utrudniłaby produkcję nielegalnych tablic przez złodziei samochodów).

OD TEGO, czy będą koncesje, czy też będzie dowolność produkcji tablic rejestracyjnych, zależy podjęcie produkcji. Jeśli koncesje będą przyznawane, wtedy będziemy się ubiegali o otrzymanie takiej. Jeśli koncesji nie będzie, nie będziemy wytwarzali tablic. Oprócz kart chipowych i tablic, zamierzamy jeszcze podjąć działalność w branży związanej z dokumentami. Co to dokładnie będzie, nie mogę na razie powiedzieć — skonkludował prezes Biernacki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur A. Adamski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Mennica wybije karty chipowe